Strukturalne zmiany w mózgach schizofreników

Schizofrenia do dziś jest chorobą bardzo tajemniczą, ale dzięki pracy neurologów z Georgia State University zbliżamy się do zgłębienia tej tajemnicy. Po analizie mózgów ponad 2 tysięcy schizofreników i 2500 zdrowych osób udało im się znaleźć strukturalne zmiany u tych pierwszych, co może przynieść rewolucję w leczeniu tej choroby.

Schizofrenia do dziś jest chorobą bardzo tajemniczą, ale dzięki tytanicznej pracy neurologów z Georgia State University zbliżamy się do zgłębienia tej tajemnicy. Po analizie mózgów ponad 2 tysięcy schizofreników i 2500 zdrowych osób udało im się znaleźć strukturalne zmiany u tych pierwszych, co może przynieść rewolucję w leczeniu tej choroby.

W badaniu tym pomagali naukowcy z kilkunastu miejsc w Stanach Zjednoczonych i Europie - ich zadaniem było wykonanie skanów z pomocą rezonansu magnetycznego mózgu chorych oraz zdrowych osób, a następnie główni autorzy badania przeprowadzili ogromną metaanalizę zebranych danych aby znaleźć w nich jakiś wzór.

I wzór taki udało się znaleźć, a jego wykrycie było tak trudne, bo nie dotyczy on jednego obszaru mózgu lecz raczej wielu jego poszczególnych elementów - schizofrenicy bowiem, jak się okazało, mają mniejszy hipokamp, ciało migdałowate, wzgórze półleżące i mniej przestrzeni wewnątrzczaszkowej niż grupa kontrolna, a z kolei ich pallidum i komora mózgowa były większe.

Kolejnym krokiem ma być przeprowadzenie podobnej analizy dotyczącej innych schorzeń neurologicznych, a dzięki temu powinno udać się nie tylko lepiej je zrozumieć, lecz także leczyć i być może zapobiegać im.

Źródło:

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas