To w Polsce a nie Chinach powstanie największy oczyszczacz powietrza

Tydzień temu informowaliśmy Was, że w mieście Xi’an w prowincji Shanxi, w którym niegdyś rozpoczynał swój bieg Jedwabny Szlak, powstaje największy na świecie oczyszczacz powietrza. Tymczasem to jednak nie w Państwie Środka a w Polsce o wiele szybciej powstanie taki ekologiczny wynalazek...

Tydzień temu informowaliśmy Was, że w mieście Xi’an w prowincji Shanxi, w którym niegdyś rozpoczynał swój bieg Jedwabny Szlak, powstaje największy na świecie oczyszczacz powietrza. Tymczasem to jednak nie w Państwie Środka a w Polsce o wiele szybciej powstanie taki ekologiczny wynalazek, który będzie miał za zadanie zadbać o zdrowie mieszkańców miasta.

W połowie lutego bieżącego roku w Parku Jordana w Krakowie ma stanąć 7-metrowy oczyszczacz powietrza o nazwie Smog Free Tower. Prototypowa instalacja to dzieło holenderskiego projektanta i inżyniera Daan'a Roosegaarde'a.

W Krakowie powstanie wieża antysmogowa. Fot. Smog Free Project.

Największa na świecie wieża antysmogowa będzie w stanie filtrować 30 tysięcy metrów sześciennych powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż bojler. Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, a Park Jordana cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców. Położony jest w niecce, co sprzyja kumulacji zanieczyszczeń.

"To pierwsza w Polsce taka instalacja, będziemy obserwować jej działanie i reakcje mieszkańców. Kraków został wybrany do tego projektu nieprzypadkowo: jest miastem, które jako jedno z pierwszych rozpoczęło walkę ze smogiem, podejmując szerokie działania na rzecz czystego powietrza" - powiedział zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig.

W Krakowie powstanie wieża antysmogowa. Fot. Smog Free Project.

Budowa Smog Free Tower pochłonie ok. 10 milionów złotych, ale w pełni zostanie ona pokryta przez ING Bank Śląski. Wieżami już zainteresowali się Chińczycy, którzy zamierzają zakupić ich setki, więc cena instalacji powinna się obniżyć i być bardziej osiągalna dla wielu miast na co dzień borykających się z problemem smogu.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Smog Free Project

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas