Cenny zabytek znaleziony na Lubelszczyźnie. Ma ponad 5 tysięcy lat

Podczas zlotu poszukiwaczy skarbów doszło do niespodziewanego odkrycia. Jeden z uczestników znalazł niewielką miedzianą siekierkę. Datowana jest na IV-III tysiąclecie p.n.e., co oznacza, że może być najstarszym wyrobem miedzianym w Polsce.

To może być najstarsza taka siekierka w Polsce
To może być najstarsza taka siekierka w PolsceW. Koman/Lubelski Wojewódzki Konserwator ZabytkówFacebook

Pod koniec sierpnia 2023 w trakcie "Kresowego Zlotu Poszukiwaczy", jeden z uczestników, pan Krzysztof znalazł niewielki przedmiot. Była to miedziana siekierka o długości 7,4 cm, grubości dochodzącej do 1 cm, z ostrzem o szerokości 4,1 cm i prostokątnym, nieco wypukłym obuchem o wymiarach 0,9 cm x 0,6 cm.

W dniu jej znalezienia poinformowano telefonicznie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie - Delegaturę w Zamościu, a dzień później wysłano fotografie siekierki wykonane w miejscu jej znalezienia. Po zakończeniu zlotu została przekazana do urzędu konserwatorskiego w Zamościu. Impreza dla pasjonatów odbyła się po uprzednim uzyskaniu odpowiednich zgód przez właścicieli terenów, na których były prowadzone poszukiwania, oraz WUOZ.

Najstarszy miedziany wyrób w Polsce

Wstępne badania znaleziska wykluczyły jej przynależność do kultur z epoki brązu, w związku z czym zwrócono uwagę na wcześniejszą epokę neolitu. O ile siekiery z pierwszej wspomnianej epoki są dobrze rozpoznane, o tyle w inwentarzach kultur neolitycznych z terenu Polski brak takiego odpowiednika.

Wiesław Koman archeolog z Delegatury WUOZ w Zamościu, który zajmował się zabytkiem, sięgnął po znaleziska archeologiczne z terenu Ukrainy. Tam znalazł identyczny przedmiot z miedzi, odkryty w miejscowości Szczerbaniwka w okolicy Kijowa. Towarzyszące jej  fragmenty ceramiki naczyniowej pozwoliły przypisać ją kulturze trypolskiej i oszacować jej powstanie na IV-III tysiąclecie p.n.e.

Zasięg kultury trypolskiej obejmował tereny dzisiejszej Bułgarii, Rumunii, Mołdawii i zachodniej Ukrainy. W Gródku (gm. Hrubieszów, woj. lubelskie) znaleziono  ceramikę naczyniową przynależną do tej kultury, a miedziana siekierka z pobliskiego Matcza może być potwierdzeniem osadnictwa tej kultury również we wschodniej Polsce.

Mamy zatem do czynienia chyba z najstarszym znaleziskiem wyrobu miedzianego na terenie Polski, co byłoby bardzo dużą sensacją.
Poinformował Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wygląda na to, że mamy do czynienia

Siekierka ta niebawem zostanie przekazana do zbiorów Muzeum w Hrubieszowie, gdzie zostanie poddana dalszym badaniom.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas