Dlaczego Mengele marzył o bliźniętach?

Niedawne odkrycie argentyńskiego historyka Jorge Camarasy wywołało wielkie poruszenie wśród naukowców. Badacz odkrył, że w odległym brazylijskim miasteczku Candido Godói żyje niespotykanie duża liczba bliźniąt.

Czy nazistowski zbrodniarz wojenny maczał palce przy brazylijskich bliźniakach?
Czy nazistowski zbrodniarz wojenny maczał palce przy brazylijskich bliźniakach?21 wiek

Zamordował 400 tys. niewinnych ludzi

Wspomniany przydomek podwójny doktor (nauk medycznych i filozofii) Josef Mengele (1911-1979) otrzymał, gdy pracował w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, do którego przybył w maju 1943 r. w wieku 32 lat. Machnięciem ręki decydował o losach nowo przybyłych więźniów. Wskazanie w lewą stronę oznaczało drogę na "dezynfekcję", czyli do komory gazowej. Mengele odpowiada osobiście za śmierć ponad 400 tys. więźniów!

Szczególną uwagę nazistowski doktor poświęcał bliźniętom - bez względu na ich wiek, rasę i narodowość.

Ciężarne podporządkowane naturze

W tej sytuacji nazistom zależało na tym, by niemieckie kobiety w ramach jednego poczęcia rodziły bliźnięta czy nawet większą liczbę dzieci. Do przeprowadzenia badań w tym kierunku Hitler oddelegował Josefa Mengele.

Zgodnie z nazistowskim prawem setki tysięcy obywateli musiały się poddać sterylizacji i zostały w ten sposób skazane na brak potomstwa. W Niemczech brakowało jednak praktycznych doświadczeń w obszarze mnogich ciąż. To właśnie dlatego dla Mengele fundamentalne znaczenie miały badania bliźniąt. Dzieci takie trafiały pod skrzydła Anioła Śmierci zaraz po przybyciu do obozu.

Każdy musiał umrzeć!

Także gdy umierał bliźniak nie biorący bezpośrednio udziału w eksperymentach, uśmiercano jego brata lub siostrę, by przekonać się, czy cierpiał(a) na tę samą chorobę, której ofiarą padło pierwsze z rodzeństwa.

Większość badaczy jest obecnie zgodna co do tego, że za główną przyczynę takiego stanu rzeczy należy uznać rozmnażanie wśród grona osób w jakimś stopniu spokrewnionych. Wyższa liczba bliźniąt bywa też niekiedy szkodliwym efektem oddziaływania na mieszkańców toksycznych substancji.

Argumentem przemawiającym przeciw wpływowi Mengele jest również fakt, że w Candido Godói bliźnięta rodziły się już dużo wcześniej, przed przybyciem tam nazistowskiego doktora.

21 wiek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas