Genom ujawnia: Starożytni Azjaci dotarli aż do Ziemi Ognistej
Nowe, międzynarodowe badania genomowe przynoszą rewolucyjne spojrzenie na prehistoryczne migracje. Okazuje się, że to starożytni Azjaci odbyli najdłuższą w historii ludzkości podróż – ponad 20 tysięcy kilometrów z północnej Azji aż do najbardziej na południe wysuniętego krańca Ameryki Południowej.

Analiza DNA 1537 osób z 139 różnych grup etnicznych pozwoliła naukowcom zrekonstruować szlaki migracyjne, które zaczęły się w Afryce, a zakończyły w Ziemi Ognistej w Argentynie. Odkrycia zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Science, a projekt badawczy zrealizowano przy wsparciu konsorcjum GenomeAsia100K.
Ludzkość dotarła do Ziemi Ognistej 14 tys. lat temu
Dzięki zastosowaniu wysokorozdzielczego sekwencjonowania całogenomowego, naukowcy byli w stanie dokładnie prześledzić drogę naszych przodków. Badania wykazały, że pierwsi osadnicy dotarli na północny kraniec Ameryki Południowej - na pogranicze dzisiejszej Panamy i Kolumbii - około 14 tys. lat temu.
Nasze odkrycia podkreślają wyjątkową zdolność adaptacyjną zróżnicowanych grup rdzennych mieszkańców, które osiedlały się w bardzo odmiennych środowiskach
Mniej genów - większa podatność na choroby?
Naukowcy zwracają uwagę, że migranci zabierali ze sobą tylko część genów swoich przodków. Takie ograniczenie puli genetycznej mogło mieć kluczowy wpływ na zdrowie przyszłych pokoleń i może tłumaczyć, dlaczego niektóre społeczności rdzennych mieszkańców były bardziej podatne na choroby wprowadzone przez późniejszych imigrantów, np. kolonizatorów europejskich.
Jednym z przełomowych wniosków płynących z badania jest zmiana w postrzeganiu globalnej różnorodności genetycznej. Dotąd zakładano, że to Europejczycy mają najbardziej zróżnicowane genomy - dziś wiemy, że są to Azjaci.
Nasze badanie pokazuje, że większą różnorodność genomów ludzkich można znaleźć w populacjach azjatyckich, a nie europejskich – jak długo zakładano z powodu błędów w doborze próbek w dużych projektach sekwencjonowania
Jak podkreślają badacze, to całkowicie zmienia nasze rozumienie ruchów ludności w historii i stanowi solidniejszą podstawę dla przyszłych badań nad ewolucją człowieka. Te nowe spostrzeżenia podkreślają, jak ważne jest zwiększenie reprezentacji populacji azjatyckich w badaniach genetycznych, zwłaszcza że genomika odgrywa kluczową rolę w medycynie spersonalizowanej, zdrowiu publicznym i zrozumieniu ewolucji człowieka.