Ludzie nie pochodzą od Adama i Ewy, tylko od małej społeczności sprzed 200 tysięcy lat

W prestiżowym czasopiśmie Human Evolution pojawił się artykuł naukowy, na podstawie którego wiele mediów wywnioskowało, że wszyscy ludzie wywodzą się od pary, która żyła 200 tysięcy lat temu.

Autorzy badań, Mark Stoeckle z Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku i David Thaler z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii, wzięli pod lupę DNA 5 milionów stworzeń, należących do 100 tysięcy gatunków zamieszkujących naszą planetę. W badaniu udział wzięli również ludzie. Analizy pokazały, że wszyscy współcześni ludzie i 90 procent gatunków zwierząt pochodzi od jednej pary, która żyła na Ziemi od 100 do 200 tysięcy lat temu.

Wielu dziennikarzy natychmiast uznało, że badania te podważają teorię ewolucji, gdyż promują wizję naszego wywodzenia się od jednej pary ludzi, czyli biblijnego Adama i Ewy. Oczywiście to wszystko jest niepoprawną interpretacją pracy naukowej przez najróżniejszych dziennikarzy, najprawdopodobniej w pogoni za sensacją.

Reklama

Rzeczywistość była jednak inna. Stoeckle i Thaler wskazują tutaj na ogromną rolę, jaką odegrał tutaj kataklizm, który na skalę globalną doprowadził do masowego wymierania ludzi i zwierząt, a w końcu do ograniczenia populacji wszystkich stworzeń zamieszkujących Ziemię. To wydarzenie mogło mieć miejsce od 100 do 200 tysięcy lat temu.

Ludzie nie pochodzą od Adama i Ewy, którzy żyli na Ziemi 200 tysięcy lat temu. Fot. Pexels.

Prawdopodobnie to z ówczesnej małej społeczności ludzi o małej różnorodności genetycznej, a nie tylko pary (Adama i Ewy) pozostałej przy życiu po tym kataklizmie, zaczęła na nowo rozkwitać cywilizacja ludzka, która ponownie opanowała planetę. Dlatego dziś to wydarzenie i wspólne korzenie mamy zapisane w naszych genomach.

Badania Stoeckle'a i Thaler'a dowodzą, że 90 procent nowych gatunków zwierząt rozwinęło się w ciągu ostatnich kilkuset tysięcy lat. To nie dziwi, bo rzeczywiście większość jest dość młoda. Jeśli chodzi o nas, ludzi, to nasz gatunek liczy sobie ok. 500 tysięcy lat, a 100-200 tysięcy lat temu przeżył duże zawirowania, które zdeterminowały to, jak potoczyły się nasze losy ewolucyjne po dziś dzień.

Źródło: GeekWeek.pl// / Fot. Pexels

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama