Niewiarygodne skarby! Odkryli 850 artefaktów sprzed 1,5 miliona lat

Międzynarodowy zespół badaczy, który w listopadzie i grudniu analizował iracką pustynię, aby zbadać potencjał archeologiczny tego obszaru, dokonał niewiarygodnego odkrycia. Jego pilotażowe wykopaliska odsłoniły ponad 850 artefaktów sprzed 1,5 miliona lat, rzucając nowe światło na ewolucję człowieka na Półwyspie Arabskim.

Topór ręczny z paleolitu dolnego odkryty przez archeologów podczas wykopalisk pilotażowych
Topór ręczny z paleolitu dolnego odkryty przez archeologów podczas wykopalisk pilotażowychVrije Universiteit Brussel/Ella Egbertsdomena publiczna

Koncentrując się na obszarze, gdzie w plejstocenie znajdowało się duże jezioro, badacze Vrije Universiteit Brussel odkryli bogactwo materiałów z paleolitu – od ręcznych toporów sprzed ponad miliona lat po odłupki związane z techniką lewaluaską datowane na okres od 300 do 50 tys. lat temu. Powróciwszy z tymi skarbami naszej prehistorycznej przeszłości, zamierzają rozszerzyć swoje badania, analizując artefakty, by uzyskać głębszy wgląd w życie naszych najwcześniejszych przodków na Półwyspie Arabskim.

Ślady ludzkiej obecności

Ze względów bezpieczeństwa prace zostały opóźnione o rok, ale naukowcy mogli w końcu zagłębić się w geomorfologiczną historię irackiej pustyni. Ich celem było ustalenie, czy pod piaskiem mogą znajdować się pozostałości ze starego i środkowego paleolitu. I udało się, bo na obszarze o wymiarach 10 na 20 km zlokalizowali aż siedem stanowisk paleolitycznych, zawierających 850 artefaktów sprzed ponad miliona lat.

Prace terenowe zakończyły się wielkim sukcesem. Jedno ze stanowisk wybrano do systematycznych badań w celu określenia rozmieszczenia materiału paleolitycznego oraz przeprowadzenia wstępnych analiz technologicznych i typologicznych
powiedziała prowadząca badania Ella Egberts w komunikacie prasowym.

To dopiero początek przełomowych badań

Ponieważ badania miały charakter pilotażowy, naukowcy podejrzewają, że nieodkryte jeszcze stanowiska przyniosą równie obfite znaleziska. Nie można jednak nie zauważyć, że chociaż dotychczasowe ustalenia są skromne, ich znaczenie jest ogromne, bo stanowią dowód na wczesną działalność człowieka na tych terenach.

Swoje odkrycia badacze zaprezentowali na różnych konferencjach, skierowanych zarówno do specjalistów, jak i szerszej publiczności zainteresowanej historią. Teraz planują z kolei rozszerzenie swoich prac i dalsze odkrywanie niewiarygodnie odległej przeszłości irackiej pustyni.

Jak podkreślają, chcą "zintegrować nowe odkrycia z szerszym obrazem ewolucji i zachowań człowieka na Półwyspie Arabskim", a następnym krokiem ma być pozyskanie funduszy, dzięki którym możliwe będzie "odtworzenie zmian środowiskowych plejstocenu oraz obecności i zachowania wczesnych ludzi na tym obszarze".

Ich węch ratuje życie. Szkolenie psów lawinowychAFP