Niezwykłe odkrycie na Mazurach. To pozostałości dawnego osadnictwa

Polscy archeolodzy odkryli ślady ludów, które kiedyś zamieszkiwały rejon popularnego mazurskiego miasta. Znaleźli dobrze zachowane pozostałości budowli z epoki żelaza, jak i późnego średniowiecza. Zapytaliśmy specjalistkę ds. archeologii o dodatkowe informacje nt. niezwykłego odkrycia.

Znaleziska dokonała grupa archeologów ze Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, prowadząc wyprzedzające badania archeologiczne w Mikołajkach. Na jednym wzgórzu niedaleko jeziora Mikołajewskiego, odkopali pozostałości konstrukcji z czasów epoki żelaza oraz późnego średniowiecza. Może to być jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych regionu w tym roku.

Ślady Bałtów w popularnym mieście turystycznym

W okolicach szczytu archeolodzy odkryli ślady epoki żelaza w postaci 70-centymetrowej granitowej steli, przy której znajdowały się fragmenty ceramicznych naczyń. Dodatkowo niedaleko steli znaleźli jamę wypełnioną fragmentami kolejnych naczyń. Według ustaleń archeologów pod kierunkiem Macieja Strońskiego, miejsce było związane z dawnymi wierzeniami i można je łączyć z ludnością kultury zachodniobałtyjskich lub bogaczewskiej.

Reklama

Komentarz w sprawie znalezisk w Mikołajkach udzieliła nam pracownik Wojewódzkiego Urzędu Kultury Zabytków. Zauważa, że pozostałości z wczesnej epoki żelaza na Mazurach, w tym stelę, standardowo wiąże się z kulturą Bałtów, jednak w archeologii istnieją ciągłe spory nt. tego, ile tak naprawdę pradziejowych odkryć można wiązać z konkretnymi grupami/etnosem.

Pozostałości Krzyżaków

Prócz steli, u podnóża wzniesienia archeolodzy natrafili także na ślady prawdopodobnie chaty z okresu późnego średniowiecza. Zidentyfikowali w niej pozostałości ściany z poprzecznie ułożonych desek i prawdopodobnie glinianą podłogą z miejscem na palenisko. Co ciekawe wokół chaty znajdowały się pozostałości po innych konstrukcjach oraz jama, gdzie znaleziono szczątki hodowlanych zwierząt.

Jak wskazuje Magdalena Kozicka, trudno ustalić, kto mógł pozostawić po sobie ślady tej chaty z późnego średniowiecza. Ludność Mazur była bardzo wymieszana wpływami polskimi, niemieckimi i lokalnymi. Najprawdopodobniej jednak archeolodzy znaleźli pozostałości krzyżackiej kolonizacji.

Unikatowe odkrycie na Mazurach

Archeolodzy opisując znalezisko podkreślają, że jest ono niezwykłe zarówno dla historii samych Mikołajek, jak i regionu. Szczególnie ważny jest aspekt odkrycia pozostałości czasów epoki żelaza na terenach Mazur. Między znalezioną stelą a chatą mogą być setki lat różnicy. Zapytaliśmy więc, w jaki sposób archeolodzy oszacowali wiek znalezisk w Mikołajkach.

Obecnie znaleziska z Mikołajek są poddawane dalszym badaniom. Być może kolejne analizy przyniosą nowe informacje na temat ciekawej i często zapominanej historii Mazur.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odkrycie archeologiczne | Archeologia | Polska | Mazury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy