Nikola Tesla - tego o nim nie wiecie

Nikola Tesla w swoich czasach niestety został zapomniany i zmarł w samotności i nędzy, ale dziś słynny wynalazca i bez wątpienia jeden z geniuszy XX wieku wraca do łask, a niektóre z jego najbardziej szalonych pomysłów doczekują się wreszcie realizacji. A czego o nim nie wiemy?

1. Tesla urodził się w trakcie burzy

Nikola Tesla być może swoje późniejsze zamiłowanie do elektryczności zawdzięcza temu, że urodził się w trakcie letniej burzy, nocą 10 lipca 1856 roku w wiosce Smiljan, wówczas znajdującej się na terenie Austro-Węgier, a dziś w Chorwacji.

2. Tesla cierpiał z powodu bezsenności

Sam wynalazca twierdził, że potrzebuje zaledwie dwóch godzin snu dziennie, ale nie wiadomo czy naprawdę było to dla niego wygodne czy też był to klasyczny przypadek bezsenności. A to nie jedyne zaburzenie z jakim się zmagał, bo cierpiał on także na nerwicę natręctw, skąd bierze się jego niechęć do...

Reklama

3. Pereł

Tesla ponoć nie cierpiał biżuterii i okrągłych obiektów, a więc obiektem, którego nie mógł po prostu znieść były perły - odmawiał on rozmowy z kobietą, która miała na sobie biżuterię z nich wykonaną.

4. Edison nie był jego śmiertelnym wrogiem

Choć w popkulturze utarło się, że Thomas Edison był śmiertelnym wrogiem Tesli to w zasadzie tak nie było - byli oni rywalami, a zdarzało im się nawet współpracować. Oczywiście znaleźli się oni na przeciwnych frontach wojny pomiędzy prądem stałym, a zmiennym, ale współcześni historycy porównują stosunek obu panów do tego jaki panował pomiędzy Billem Gatesem, a Stevem Jobsem - jeden był genialnym wynalazcą i innowatorem, a drugi potwornie sprawnym biznesmenem ze smykałką do marketingu.

5. Tesla przewidział smartfony

Tesla był opętany myślą o porzuceniu przewodów - wystarczy choćby wspomnieć jego plan wolnej energii, który pochłonął go bez reszty. Marzył on o tym aby możliwe było wysyłanie bezprzewodowo prądu do wszystkich ludzi na świecie, ale nie tylko, bo oczami wyobraźni widział on także kieszonkowe urządzenia pozwalające "przekształcić Ziemię w jeden wielki mózg" - umożliwiając błyskawiczną komunikację z każdego jej krańca. Dziś takie urządzenie w kieszeni posiada każdy z nas - to smartfon, ale czy wykorzystujemy go tak jak marzył o tym Tesla?

6. Tesla był ekologiem

W czasach Tesli ekologia nie była tak ważną sprawą, jednak słynnn wynalazca zauważył dość słusznie, że zasoby Ziemi są skończone, a my wyczerpujemy je w zastraszającym tempie. Dlatego jednym z jego marzeń było odkrycie odnawialnych źródeł energii.

7. Tesla był humanistą

Choć był on inżynierem i umysłem wybitnie ścisłym to nie przeszkodziło mu to w byciu humanistą - wszystko robił on wierząc, że uda mu się poprawić jakość życia ludzkości. Miało to także swój minus - Tesla nie był zbyt obrotny w biznesie co niestety skończyło się tak, że zmarł nie mając grosza przy duszy. Powiedział on kiedyś: pieniądze nie mają takiej wartości jaką nadaje im człowiek. Wszystkie moje pieniądze zainwestowałem w eksperymenty, dzięki którym dokonałem odkryć pozwalających ludziom wieść nieco lepsze życie.

8. Tesla był popularny

Zanim poadł w niełaskę, Tesla był bardzo popularny - wśród jego przyjaciół znajdowali się między innymi Mark Twain, znana francuska aktorka Sarah Bernhardt (na zdjęciu) czy bajecznie bogaci magnaci przemysłowi Henry Clay Frick i Thomas Fortune Ryan.

9. Tesla ulżył jelitom Marka Twaina

Tesla posiadał w swoim laboratorium potężny oscylator, którego drgania przenosiły się na cały budynek, wobec czego zrodziła się legenda o tym, że posiada on tam maszynę do wywoływania trzęsień ziemi. Pewnego razu gdy Teslę odwiedził Mark Twain, który cierpiał z powodu problemów z wypróżnieniem, Tesla włączył maszynę i po zaledwie kilkudziesięciu sekundach pisarz musiał ewakuować się do toalety.

10. Tesla miał doskonałą pamięć

Tesla miał doskonałą, fotograficzną pamięć - potrafił on zapamiętywać całe książki, ale to nie koniec - jego wyobraźnia przestrzenna działała tak doskonale, że szczegółowe plany wszystkich swoich wynalazków miał w głowie. Twierdził on, że tę ostatnia umiejętność wykształcił sobie w dzieciństwie aby radzić sobie z przerażającymi koszmarami, z powodu których cierpiał. Koszmary te, przynajmniej w części, miały być wynikiem śmierci w wieku 12 lat starszego brata Tesli - Dane - który spadł z konia.

11. Tesla był żartownisiem

Mało kto wie, że Tesla lubił sobie stroić żarty z innych. Zapytany raz przez reportera New York World o to dlaczego ma tak jasne oczy przy tak ciemnych włosach odpowiedział, że kiedyś miał ciemniejsze, ale praca zmusza go do takiego wysiłku umysłowego, że oczy mu jaśnieją.

12. Wieża Tesli

Słynna Wieża Tesli na Long Island, w której testował on bezprzewodowy przesył danych i prądu, została wysadzona przez rząd amerykański w trakcie pierwszej wojny światowej, gdyż ten miał się obawiać, że z jej pomocą Niemcy szpiegują transmisje radiowe. Bardziej prozaicznym wyjaśnieniem takiego działania jest nacisk wierzycieli Tesli, którzy uprzątnęli szczątki i sprzedali je na złom odzyskując część swoich pieniędzy.

13. Tesla uwielbiał gołębie

Tesla przez lata dokarmiał gołębie i nie krył swojej miłości do tych ptaków, ale jego ulubienicą była biała gołębica, która wfrunęła nocą do pokoju wynalazcy w hotelu St. Regis. Tesla twierdził, że ptak powiedział mu, iż umiera, a gdy w końcu do tego doszło - gołębica wyzionęła ducha - wynalazca powiedział, że coś ważnego znikło z jego życia i jego praca jest już skończona.

14. Część wynalazków Tesli jest tajna do dziś

Gdy Tesla zmarł część jego dokumentów trafiła do rodziny, część do muzeum w Belgradzie, ale sporą część przywłaszczył sobie amerykański rząd, który nadal wiele z tych dokumentów przetrzymuje jako utajnione. Nad czym Tesla mógł pracować? Jego wielkim snem była wolna energia i być może udało mu się dokonać przełomu, który zburzył by porządek świata jaki znamy? A być może udało mu się opracować promień śmierci, którym się chwalił? Tego zapewne nigdy się nie dowiemy, bo nawet dziś gdy obywatele żądają wglądu do tych dokumentów na podstawie Freedom of Information Act to dostają je w bardzo okrojonej formie.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy