Polskim archeologom udało się datować prekolumbijskie budowle w Peru

Polsko-peruwiański zespół archeologów odkrył monumentalne budowle na wzgórzu Cerro Colorado koło miasta Barranca w Peru. Kompleks datuje się na 2 poł. III tysiąclecia p.n.e.

Polsko-peruwiański zespół archeologów przebadał znane stanowisko archeologiczne. Udało im się określić wiek znalezisk
Polsko-peruwiański zespół archeologów przebadał znane stanowisko archeologiczne. Udało im się określić wiek znaleziskGoogle Mapsdomena publiczna

Stanowisko archeologiczne, które jest przedmiotem badań polskich archeologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego, było znane już od kilku dziesięcioleci. Dotychczas nie było jednak wiadomo, co skrywa, nieznany był także jego wiek - poinformował portal Nauka w Polsce.

Polscy archeolodzy badają świątynny kompleks w Peru

Obszar badań zlokalizowany jest na obrzeżach miasta Barranca w dolinie Patvilica nad Oceanem Spokojnym. Badania przeprowadzono w dwóch kopcach z czterech, które się tu znajdują.

Już w czasie pierwszych badań sondażowych, czyli wykopalisk na bardzo ograniczoną skalę, natknęliśmy się na pozostałości po monumentalnej architekturze z cegły suszonej oraz z bloków kamiennych.
powiedział Łukasz Majchrzak, bioarcheolog, który w ramach projektu zajmuje się m.in. badaniem szczątków ludzkich

Krakowski archeolog uważa, że monumentalna forma wskazuje na wysoką rangę tego kompleksu w czasach jego świetności. W najwyższym kopcu archeolodzy odkryli zniszczone pochówki. Zmarłych, którzy byli tam grzebani, owijano w wysokiej jakości tkaniny, co świadczy o wysokiej pozycji społecznej. — Jedna z nich, o długości 3 m, zdobiona była przedstawieniami zoomorficznymi, i jest wyjątkowa - podobnych tkanin jak dotąd nie odnaleziono w całych Andach — dodał Majchrzak.

Wielowiekowe miejsce kultu

Odnalezione pochówki prof. Tomasz Goslar z Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowego datuje na lata 772 - 989 n.e., natomiast sam kompleks na lata 2500-2200 p.n.e. Skąd ta różnica? Okazuje się, że Andyjczycy zakładali nekropolie w porzuconych miejscach kultu, jak wyjaśnia Łukasz Majchrzak. Zbadane groby pochodzą z czasów, gdy obszar ten wchodził w skład Imperium Wari.

Okolice Barranca opisywał już kolonialny duchowny i badacz kultur Ameryki Łacińskiej Antonio de la Calancha (1584-1654). Twierdził on, że to miejsce było pełne czarnoksiężników i wiedźm. Twierdził nawet, że istniał tam czarnoksięski uniwersytet, w którym mieli się oni zbierać na spotkanie z demonem, przy czym demonami ówcześni Europejczycy określali prekolumbijskich bogów.

— Wyjątkowe położenie naszego stanowiska, brak analogicznych miejsc w Barranca, w końcu też nasze znaleziska wskazują, że wspomniana przez kronikarza świątynia znajdowała się właśnie na Cerro Colorado — podkreślił archeolog. Może to oznaczać, że prekolumbijskie tradycje religijne kontynuowano tam nawet sto lat po rozpoczęciu konkwisty.

Naukowcy liczą, że  w kolejnych latach uda się jeszcze rozpoznać pozostałe dwa kopce.

Todorovden. Święto koni to początek Wielkiego Postu w Bułgarii© 2023 Associated Press
INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas