Sensacyjne odkrycie! To tu 150 tys. lat temu krzyżowały się gatunki ludzkie
Dolina Zerawszańska położona w Tadżykistanie, kojarzona głównie z Jedwabnym Szlakiem, była ważnym dla ludzkości miejscem już wcześniej. Archeolodzy odkryli tu wielowarstwowe stanowisko archeologiczne nazwane Soii Havzak. Odkrycie daje nam świeże spojrzenie na migracje człowieka w Azji Centralnej, sięgające aż 150 tys. lat wstecz.
Odkryte przez archeologów z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie oraz Narodowej Akademii Nauk Tadżykistanu stanowisko Soii Havzak miało bardzo duże znaczenie w historii człowieka. Jak wyjaśnia prof. Yossi Zaidner z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Hebrajskiego, dolina ta, choć znana głównie jako średniowieczny szlak handlowy, już znacznie wcześniej służyła jako korytarz migracyjny dla gatunków ludzkich. Badania wykazały, że region ten mógł być zamieszkiwany m.in. przez homo sapiens, neandertalczyków oraz denisowian.
Zespół archeologiczny kierowany przez prof. Zaidnera oraz dr. Sharofa Kurbanova odsłonił trzy obszary w Soii Havzak, w których odkryto narzędzia kamienne, kości zwierząt oraz resztki roślin, zachowane w niespotykanie dobrym stanie. Dzięki temu naukowcy mogą teraz szczegółowo analizować środowisko oraz klimat, który panował w regionie tysiące lat temu.
“Stan zachowania tych materiałów pozwala nam na rekonstrukcję klimatu sprzed tysięcy lat oraz daje nadzieję na odkrycie kolejnych śladów biologicznych, które przybliżą nam obraz ludzkich populacji dawniej zamieszkujących te tereny" - wyjaśnia prof. Zaidner.
Stanowisko Soii Havzak może być przełomem w badaniach nad migracjami człowieka. Archeolodzy podejrzewają, że dolina ta była swego rodzaju przejściowym punktem dla różnych grup ludzkich, które wędrowały przez Azję Środkową. Odkrycia sugerują, że homo sapiens, neandertalczycy oraz denisowianie mogły współistnieć w tym regionie.
"Mamy nadzieję, że dalsze badania ujawnią nowe informacje na temat interakcji między różnymi grupami ludzkimi, które mogły zamieszkiwać Dolinę Zerawszańską" - dodaje prof. Zaidner. Zdaniem naukowców, długotrwałe migracje w regionie mogły przyczynić się do wymiany kulturowej i genetycznej między różnymi gatunkami ludzi.
Badania w Soii Havzak będą kontynuowane przez najbliższe lata, naukowcy planują dalsze wykopaliska oraz szczegółową analizę dotychczasowych znalezisk.
"To odkrycie to znaczący krok w zrozumieniu starożytnych dziejów ludzkości w Azji Centralnej i przykład udanej współpracy międzynarodowych zespołów naukowych" - podsumowuje prof. Zaidner.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!