W Egipcie odkryto 11 nietkniętych grobów sprzed ponad 3,5 tys. lat

W Egipcie odkryto nowy grobowiec z czasów Średniego Państwa, który skrywał 11 zapieczętowanych pochówków oraz bezcenne ozdoby i przedmioty rytualne. To zaskakujące znalezisko przyciąga uwagę naukowców, rzucając nowe światło na obecność pochówków z okresu Średniego Państwa w tym regionie.

Nowoodkryty grobowiec pochodzi z czasów Średniego Państwa (ok. 2050 -1760 p.n.e.) i zlokalizowany jest w nekropolii Południowego Asasifu na zachodnim brzegu Luksoru, niedaleko słynnej Świątyni Hatszepsut. Pracujący przy projekcie zespół egipskich i amerykańskich archeologów, pod kierownictwem Katherine Blakeney, potwierdził, że jest to pierwsze takie znalezisko w tej okolicy.

"Odkrycie tego grobowca zmienia historię nekropolii Południowego Asasifu, dodając do niej istotny element związany ze Średnim Państwem," mówi Blakeney. Zespół archeologów wierzy, że dalsze badania mogą pogłębić naszą wiedzę o wpływach sztuki i obrzędów pogrzebowych tego okresu na późniejszą XXV dynastię.

Reklama

Bogactwo artefaktów odkrytych w grobowcu

Pomimo zniszczeń spowodowanych starożytnymi powodziami, w grobowcu zachowało się wiele ozdób oraz przedmiotów o ogromnej wartości kulturowej i artystycznej. W pochówkach kobiet odnaleziono między innymi naszyjnik z 30 koralikami z ametystu i dwa cylindryczne koraliki z agatu.

Szczególną uwagę badaczy przykuły dwa miedziane lustra - jedno z uchwytem w kształcie kwiatu lotosu, drugie z wizerunkiem bogini Hathor, symbolizującej niebo, miłość i płodność. "Takie mistrzostwo wykonania podkreśla rozwiniętą kulturę i kunszt artystyczny Egiptu w okresie Średniego Państwa" - mówi Blakeney.

Wyjątkowe figury i tace ofiarne

Wśród znalezisk znajduje się także turkusowa figurka z fajansu z wyrzeźbionymi ozdobami oraz taca ofiarna. Na tacy umieszczono reliefy przedstawiające byczą głowę, bochenek chleba i inne rodzaje ofiar, co wskazuje na to, że mogła być używana podczas rytuałów.

Figurka, wykonana z wielką precyzją, posiada liczne otwory, które prawdopodobnie służyły do przymocowania "włosów" z koralików. Teorię tę wspiera odnalezienie w pobliżu blisko 4 tys. koralików z gliny, które mogły stanowić element tej nietypowej fryzury.

11 egipskich pochówków

W grobowcu odkryto szczątki 11 osób. Większość ciał ułożona była w drewnianych trumnach zorientowanych wzdłuż osi północ-południe, z głowami skierowanymi w naprzemienne kierunki. Kobiety złożono w trumnach z licznymi ozdobami, natomiast mężczyźni i dzieci znalezieni zostali bez towarzyszących im przedmiotów. Z wyjątkiem jednego z mężczyzn, u którego znaleziono imponujący naszyjnik z koralikami z fajansu i karneolu ozdobiony amuletem w kształcie głowy hipopotama.

Egipt od lat dąży do przywrócenia turystyki, która jest istotnym elementem gospodarki kraju, a mocno ucierpiała w ostatnich latach. Luksor, jako jedno z najważniejszych miejsc historycznych z Doliną Królów i Świątynią Hatszepsut, stanowi kluczowy punkt na turystycznej mapie Egiptu. Inwestycje w badania archeologiczne i ochronę zabytków mają na celu przyciągnięcie turystów oraz odbudowanie popularności Egiptu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: starożytność | Egipt | starożytny Egipt | Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy