Złote imperium sprzed 4 tys. lat? Nietypowe odkrycie w Kazachstanie
Nikt nie spodziewał się znaleźć tego w sercu Azji Centralnej. Co kryje w sobie ta niezwykła megalityczna budowla i czy to pozostałość po silnej kulturze, która władała całym regionem i wzbogaciła się na wydobyciu złota?
W czasopiśmie "Archaeological Research in Asia" ujawniono wyniki badań nad niezwykłym megalitycznym monumentem odkrytym w rejonie Burabaj w kazachstańskim obwodzie akmolskim.
Ten starożytny kompleks, znany miejscowym jako Taskamal, co po kazachsku oznacza "kamienna twierdza", charakteryzuje się monumentalną architekturą, która wzbudza ogromne zainteresowanie archeologów. Uważa się, że struktura ta jest ściśle związana z wydobyciem złota w drugim tysiącleciu p.n.e.
Naukowcy bardzo gruntownie podeszli do badań megalitycznego kompleksu. Poza dokładnym udokumentowaniem samej konstrukcji w otaczającym ją terenie przeprowadzili także szczegółowe badania topograficzne oraz wykopaliska.
Masywny kompleks megalityczny
Jednym z najbardziej imponujących elementów kompleksu Taskamal jest masywny mur zbudowany z ogromnych bloków granitu. W jego centralnej części wznosi się podwyższona platforma z dwoma rampami pozwalającymi się na nią dostać. Znajduje się tam także kilka tajemniczych stel kamiennych o nieznanym przeznaczeniu oraz zbiór petroglifów i reliefów, które mogą pomóc w zrozumieniu funkcji i kulturowego znaczenia tego miejsca.
Wstępne datowanie sugeruje, że monument powstał w drugim tysiącleciu p.n.e., na terenie obecnego Kazachstanu panowała wtedy późna epoka brązu. Kluczowym wskaźnikiem, który pomógł określić wiek tego miejsca, jest występowanie w nim symbolu leżącego byka.
W okolicy znaleziono wiele kopalni złota
Proponowany przez badaczy wiek kompleksu staje się jeszcze bardziej interesujący, jeśli powiąże się go z bogatym krajobrazem archeologicznym całego regionu. W okolicy znajduje się około 46 stanowisk z późnej epoki brązu, 90 starożytnych kopalni złota oraz kilka cmentarzysk związanych z lokalnymi kulturami, które użytkowano między 1800 a 900 lat. p.n.e. Może to sugerować, że kompleks był jednym z kluczowych centrów kultury, która zajmowała się w regionie wydobyciem cennego kruszcu.
Hipoteza ta jest wspierana nie tylko przez obecność licznych złóż złota i dowodów górnictwa, ale także przez monumentalność megalitycznej struktury, co sugeruje, że jej budowniczowie stanowili silny lud, a sama konstrukcja była dla nich niezwykle ważna. Jedna z teorii sugeruje, że kompleks mógł pełnić funkcję miejsca kultu dla dawnych górników.
W późnej epoce brązu złoto nie było jedynie materiałem do wyrobu biżuterii i ozdób. Symbolizowało ono władzę i status, miało także znaczenie religijne. Kontrola nad zasobami złota często była związana z siłą polityczną danego ludu, gdyż ci, którzy kontrolowali kopalnie złota, mogli wywierać znaczący wpływ na okoliczny handel, a nawet politykę regionalną.