Znaleźli starożytny skarb. Leżał pod pięcioma metrami błota

Stare posągi, monety, klejnoty oraz… nienaruszone jajka z czasów rzymskich i etruskich. Jak poinformowało włoskie Ministerstwo Kultury, takie skarby znaleźli archeolodzy prowadzący prace na stanowisku archeologicznym w południowej Toskanii.

San Casciano dei Bagni to wyjątkowe miejsce. Od lat znajdują tam skarby
San Casciano dei Bagni to wyjątkowe miejsce. Od lat znajdują tam skarbyWikimedia Commons

Włoscy archeolodzy prowadzący wykopaliska w San Casciano dei Bagni, miasteczku na wzgórzu około 160 km na północ od Rzymu, gdzie w ciągu ostatnich dwóch lat zidentyfikowano szereg niezwykłych znalezisk, dokonali kolejnego zaskakujące odkrycia na terenie lokalnych błotnistych term.

Drogocenne kamienie i... węże

Według ministerstwa San Casciano miało sanktuarium związane z gorącymi źródłami, które były wykorzystywane do celów leczniczych już w III wieku p.n.e. Etruskowie i Rzymianie składali tam ofiary i to najpewniej właśnie one są teraz odkopywane. Najnowsze odkrycie obejmuje znalezione niemal 5 metrów pod ziemią brązowe rzeźby mężczyzn i kobiet, w tym postać przeciętą wzdłuż na pół, tysiące monet, złotą koronę i pierścień, drogocenne kamienie oraz serię rzeźb węży.

Jedna z rzeźb, mająca niemal metr długości, prawdopodobnie przedstawia Agathosa Daimona – brodatego boga-węża z rogami z mitologii greckiej, który mógł być opiekunem źródeł. Według ministerstwa jest to największa znaleziona brązowa rzeźba tego bóstwa. Mniejsze egzemplarze znajdują się w British Museum w Londynie i w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Jajka i inne ofiary

Znaleziono również tysiące skorupek jajek oraz jajka w całości, niektóre z małymi otworami, przez które widoczne jest żółtko! Wykopaliska odsłoniły także gałązki ozdobione roślinami i szyszkami, będące częścią ziemskich darów składanych sanktuarium. Jak oceniają badacze, artefakty z San Casciano przetrwały wieki dzięki ciepłemu błotu ze źródeł, a po niezbędnych pracach konserwacyjnych zostaną wystawione w nowym lokalnym muzeum, które ma zostać otwarte pod koniec 2026 roku.

Przypomnijmy, że w 2022 roku odnaleziono tam rzymskie bóstwa datowane na około I wiek n.e., ukryte w ruinach starożytnej łaźni. Ówczesny minister kultury, Massimo Osanna, nazwał to odkrycie jednym z najbardziej znaczących w „historii starożytnego Morza Śródziemnego” i najważniejszym od czasu odnalezienia Brązów z Riace – pary starożytnych greckich wojowników wyłowionych z morza w 1972 roku. Stan idealnie zachowanych posągów, które utrzymały swoje skomplikowane detale twarzy, wyraziste inskrypcje i płynne szaty, jest zasługą grubej warstwy błota, pod którą leżały nietknięte przez około 2 tys. lat.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas