Odkrycie na Antarktydzie wskazówką do szukania życia poza Ziemią
Włoscy naukowcy w trakcie wyprawy na Antarktydę dokonali ciekawego odkrycia. Badacze przewiercili się przez lód i natrafili na zbiornik, gdzie znaleziono życie. Są to proste formy i możliwe, że organizmy zostały zakonserwowane nawet przez miliony lat. To cenna wskazówka związana z szukaniem życia poza Ziemią.
Życie na Ziemi przez miliony lat ulegało przemianom. Pozostałości po pradawnych formach znajdowane są obecnie m.in. w formie skamielin. Tymczasem inaczej sytuacja wygląda w przypadku terenów pokrytych trwałą zmarzliną, czego najlepszym dowodem jest odkrycie włoskich badaczy na Antarktydzie.
Badacze przewiercili lód Antarktydy i odkryli życie
W latach 2019-2020 odbyła się włoska ekspedycja naukowa na Antarktydę. W trakcie badań wykonano m.in. odwiert w lodzie, gdzie przewiercono się na głębokość 11 metrów. Odbyło się to na jeziorze Enigma na Ziemi Wiktorii we wschodniej części kontynentu. Pod warstwą lodu znaleziono zbiornik z ciekłą wodą, ale to nie wszystko!
W trakcie badań na pobranych próbkach udało się znaleźć życie. Woda w stanie ciekłym ma pochodzić z pobliskiego lodowca amorficznego. Sekwencjonowanie DNA wykazało, że odkryto w niej bakterie typu Patescibacteria. To o tyle ciekawe, że wcześniej na Antarktydzie takich organizmów nie zauważono.
Jezioro Enigma jest siedliskiem zróżnicowanego filogenetycznie i bogatego w biomasę ekosystemu mikrobiologicznego, co wyróżnia je spośród stale pokrytych lodem jezior Antarktydy.
Możliwe, że są to formy życia zakonserwowane przez miliony lat. Wiemy, że w planach są kolejne ekspedycje, których celem jest jezioro Enigma. Naukowcy chcą dokładniej zbadać ten obszar i twierdzą, że będzie to "kolejny krok w nieznane".
Życie pozaziemskie może istnieć w podobnych warunkach
Uczeni od dawna próbują znaleźć życie poza naszą planetą, czego na razie nie udało się dokonać. Jednak odkrycie włoskich badaczy stanowi cenną wskazówkę związaną z tym, gdzie powinno się go szukać. Jednym z celów jest Mars, ale tam prawdopodobnie poszukiwania trzeba będzie prowadzić pod glebą.
Wielu uczonych spogląda dalej. Na celowniku naukowców są wybrane księżyce Jowisza i Saturna. Są to Europa oraz Enceladus, czyli obiekty skute kilometrowymi warstwami lodu, pod którymi są płynne oceany. Podejrzewa się, że mogą tam istnieć proste formy życia, które przystosowały się do warunków podobnych do tych, które panują na Antarktydzie.
W tym roku wystrzelone dwie sondy kosmiczne, które mają zbadać księżyc Jowisza pod kątem przydatności tego świata pod kątem warunków do życia. Są to Europa Clipper agencji NASA i JUICE wysłana przez ESA. Obie mają dolecieć do celu dopiero za kilka lat.
Jeśli okaże się, że Europa rzeczywiście jest światem zdatnym do życia, to pod uwagę brane są kolejne misje, których celem będzie przedostanie się do płynnego oceanu, który pokrywa warstwa lodu.