Sprowadzono próbki z asteroidy na Ziemię. Znaleziono życie
Próbki z asteroidy Ryugu, które na Ziemię zostały sprowadzone w ramach japońskiej misji Hayabusa2, zostały "skolonizowane". Na materiale z kosmosu rozgościły się bakterie. To udowadnia, że życie szybko znajduje sposoby na rozprzestrzenianie się w różnych warunkach.
Misja Hayabusa2 to przedsięwzięcie zrealizowane przez japońską agencję JAXA, które polegało na pobraniu materiału z asteroidy o nazwie Ryugu. Następnie próbki zostały dostarczone do badań na Ziemię. W jednej z nich grupa naukowców natrafiła na żywe organizmy! Skąd się tam wzięły?
Na próbkach z asteroidy Ryugu znaleziono ziemskie organizmy
Materiał dostarczony na Ziemię w ramach misji Hayabusa2 został podzielony na części, które trafiły do różnych laboratoriów. Badacze jednego z nich znaleźli we własnym materiale coś nieoczekiwanego! To proste organizmy, a więc życie.
Nie jest to jednak życie pochodzące z kosmosu. Próbki z asteroidy zostały po prostu "skolonizowane" przez ziemskie bakterie.
Znaleźliśmy mikroorganizmy w próbce pobranej z asteroidy. Pojawiły się na skale i z czasem rozprzestrzeniły, zanim ostatecznie wymarły. Zmiana liczby mikroorganizmów potwierdziła, że były to żywe mikroby. Sugeruje to jednak również, że skolonizowały one okaz dopiero niedawno, tuż przed naszymi analizami, i miały ziemskie pochodzenie.
Były to nitkowate organizmy, ale konkretny gatunek nie został ustalony. W tym celu potrzebne są dodatkowe badania DNA. To o tyle ciekawe, że pokazuje, jak życie jest w stanie szybko zasiedlać nawet obiekty pochodzące spoza Ziemi. Oczywiście bez warunków panujących na naszej planecie pewnie nie byłoby to możliwe i takie mikroby nie przetrwałyby "starcia" z kosmosem.
Życie poza Ziemią nadal poszukiwane
Do tej pory nie znaleziono twardych dowodów na istnienie życia poza Ziemią. W Układzie Słonecznym są jednak obiekty, gdzie może ono istnieć. W przypadku planet mówi się o Marsie, ale mogło ono już tam całkowicie wymrzeć. Choć część naukowców skłania się do poszukiwań organizmów pod powierzchnią.
Naukowcy mają na celowniku także wybrane księżyce Jowisza i Saturna. Są to lodowe obiekty Europa oraz Enceladus i ogromny Tytan, który ma płynne jeziora czy gęstą atmosferę. W pierwszej kolejności pod kątem zdolności do podtrzymania życia zostanie zbadana Europa. Zrobią to dwie sondy, które zostały wystrzelone przez agencje ESA i NASA. Do celu dotrą za kilka lat.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polubGeekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!