Misja na Enceladusa. Zbadają, czy na księżycu może istnieć życie
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje wysłać misję na księżyc Saturna Enceladus i zbadać jego potencjał w kwestii możliwego istnienia życia oraz warunków umożliwiających ewentualne zamieszkanie tego świata w przyszłości.
Naukowcy wytypowali księżyc Saturna Enceladus jako najbardziej atrakcyjny cel przyszłej misji ESA. Dlaczego? Ponieważ ten liczący ok. 500 km średnicy świat kryje w sobie ogromny potencjał dla badaczy, choćby z powodu środowiska, które potencjalnie może wspierać istnienie życia.
- Lodowa skorupa kryje głęboki, tajemniczy ocean. Pióropusze wody przedostają się przez pęknięcia w lodzie i wystrzeliwują w przestrzeń kosmiczną. Nieustraszony lądownik zbiera próbki i analizuje je pod kątem śladów życia... — wymienia ESA i przybliża plany misji badawczej na księżyc Saturna.
ESA planuje wysłanie sondy na Enceladusa w ramach programu badawczego Voyage 2050, który obejmie misje naukowe dotyczące przestrzeni kosmicznej na lata 2035-2050. ESA podaje, że w przypadku wyboru Enceladusa do badań, zaważyło jego środowisko. Fundamentalne są trzy warunki, aby miejsce, które potencjalnie nadaje się do zamieszkania, mogło faktycznie wspierać rozwój życia. Chodzi o obecność wody w stanie ciekłym, źródło energii oraz określony zestaw pierwiastków chemicznych.
- Enceladus składa się z trzech kluczowych składników, które uważa się za niezbędne do pojawienia się życia — powiedziała astrofizyk prof. Michele Dougherty, której praca przy kierowaniu bezzałogowymi misjami badawczymi do Saturna doprowadziła do odkrycia atmosfery zawierającej wodę i węglowodory wokół Enceladusa. - Ma płynną wodę, materię organiczną i źródło ciepła. To połączenie sprawia, że jest to mój ulubiony księżyc w całym Układzie Słonecznym.