Chiński statek kosmiczny spłonął w atmosferze. Mamy nagranie
Tianzhou 7 to chiński statek kosmiczny, który niedawno został odłączony od stacji kosmicznej Tiangong. Maszyna nie wróciła na Ziemię i uległa spaleniu w atmosferze planety nad południowym Pacyfikiem. Chiny zrobiły to celowo, ale zanim to nastąpiło, to statek wypuścił w kosmos niewielkiego satelitę.
Chiny latają na własną stację kosmiczną Tiangong regularnie, gdzie dostarczane są nowe załogi oraz zaopatrzenie. Na początku tego roku Państwo Środka wystrzeliło w kosmos statek o nazwie Tianzhou 7. Kapsuła nie została sprowadzona na Ziemię i uległa spaleniu w atmosferze.
Chiński statek Tianzhou 7 to kapsuła towarowa
Misja statku rozpoczęła się 17 stycznia, kiedy to Tianzhou 7 wystrzelono w kosmos rakietą Długi Marsz 7. Kilka godzin po starcie kapsuła towarowa zacumowała do stacji Tiangong, gdzie dostarczyła zaopatrzenie oraz materiały na eksperymenty naukowe, które tam prowadzono. Statek pozostawał zadokowany przez blisko 10 miesięcy.
W listopadzie kapsuła została odłączona od stacji kosmicznej Tiangong, od której następnie się oddaliła. Jednak Chińczycy nie planowali wrócić tym statkiem na Ziemię. Przewidziano dla niego inny los.
Statek kosmiczny Tianzhou 7 spalił się w ziemskiej atmosferze
Po tygodniu od odłączenia od stacji kosmicznej Tiangong Tianzhou 7 został skierowany do ziemskiej atmosfery. Wszedł w nią 17 listopada w godzinach popołudniowych czasu w Polsce, gdzie następnie uległ spaleniu. Dokładna lokalizacja nie została podana, ale miało to nastąpić nad południowym Pacyfikiem.
Chińska telewizja udostępniła wideo, na którym pokazano ostatnie chwile statku kosmicznego. Na nagraniu z kamery pokładowej można dostrzec błyski ciepła i światła, gdy Tianzhou 7 zaczął wchodzić w interakcję z ziemską atmosferą.
Co ciekawe, przed zniszczeniem kapsuły Chińczycy zrobili coś jeszcze. Statek wypuścił w kosmos tajemniczy obiekt.
Chińska kapsuła przed spaleniem wypuściła małego satelitę
Dzień przed skierowaniem Tianzhou 7 do ziemskiej atmosfery, Chińczycy przeprowadzili operację z użyciem statku. 16 listopada został z niego wypuszczony niewielki satelita typu cubesat o nazwie Bayi-08. Co znajduje się na jego pokładzie?
Bayi-08 to mały satelita, który (według informacji przekazanych przez CASC) ma kamerę do obserwacji Ziemi o średniej rozdzielczości oraz optyczny ładunek komunikacyjny umożliwiający transmisję dźwięku i obrazu. Urządzenie spełnia role naukowe.
Warto dodać, że w połowie listopada na stację Tiangong poleciała kolejna kapsuła towarowa o nazwie Tianzhou 8, która również dostarczyła do placówki zaopatrzenie dla przebywającej tam załogi w ramach misji Shenzhou 19, która wiosną 2025 r. zostanie zastąpiona przez tajkonautów z Shenzhou 20.
Chińska stacja kosmiczna Tiangong powstała w ekspresowym czasie. Jej pierwszy moduł został wyniesiony na orbitę w kwietniu 2021 r. Kilka miesięcy później Państwo Środka wysłało tam pierwszą załogę. Obecnie placówka składa się z trzech połączonych sekcji. Są to moduły o nazwach Tianhe, Wentian oraz Mengtian.