Znalezienie życia poza Ziemią coraz bliżej? NASA: Wystarczy tak niewiele

Ludzkość szuka życia poza Ziemią i możliwe, że do przełomu dojdzie szybciej niż sądzimy. NASA buduje sondę Europa Clipper, która zbada lodowy księżyc Jowisza. Podejrzewa się, że w jego oceanie mogą istnieć jakieś organizmy. Testy jednego z instrumentów statku wykazały, że jest szansa na odkrycie życia.

Europa to lodowy księżyc Jowisza, gdzie może istnieć życie.
Europa to lodowy księżyc Jowisza, gdzie może istnieć życie.materiały prasowe

Europa Clipper to misja szykowana przez NASA, która może okazać się przełomem w trakcie szukania oznak życia poza naszą planetą. Specjalna sonda ma pozwolić na zbadanie lodowego księżyca Jowisza o nazwie Europa. Pod jego grubą warstwą lodu skrywa się ocean i być może są tam warunki sprzyjające prostym organizmom.

Europa Clipper do wykrycia życia może potrzebować niewiele

Sonda Europa Clipper ma w trakcie misji przelatywać nad księżycem Jowisza, ale nie otrzyma narzędzi, które umożliwią przewiercenie się przez lodową skorupę. Mimo to NASA stwierdziła, że statek i tak być może będzie w stanie odkryć oznaki życia. Jak to możliwe?

NASA twierdzi, że oznaki potencjalnego życia na tym księżycu mogą zostać odkryte w zaledwie jednym ziarenku lodu. Najpierw jednak musi ono zostać wyrzucone w kierunku nadlatującej sondy.

Dzięki odpowiedniemu instrumentarium, takiemu jak analizator pyłu SUrface Dust Analyzer na sondzie kosmicznej Europa Clipper należącej do NASA, znalezienie życia lub jego śladów na lodowych księżycach może być łatwiejsze, niż nam się wydawało.
powiedział w oświadczeniu Frank Postberg z Freie Universität Berlin

Naukowcy stwierdzili to na postawie badań nad instrumentem SUDA, gdzie wykorzystano m.in. bakterie Sphingopyxis z Alaski. Europa ma gejzery, które wyrzucają materię z przestrzeń i jeśli sonda znajdzie się w odpowiednim miejscu, to rzeczywiście może być w stanie przechwycić kawałki lodu, które następnie zostaną poddane analizie.

Wykazaliśmy, że nawet niewielki ułamek materiału komórkowego można zidentyfikować za pomocą spektrometru znajdującego się na pokładzie sondy. Nasze wyniki dają nam większą pewność, że za pomocą nadchodzących instrumentów będziemy w stanie wykryć formy życia podobne do tych na Ziemi, które, jak coraz bardziej wierzymy, mogą być obecne na księżycach oceanicznych.
wyjaśnia Fabian Klenner z Uniwersytetu Waszyngtońskiego

NASA planuje start misji na październik

Europa Clipper ma polecieć w kosmos jeszcze w tym roku. NASA planuje wystrzelić sondę w październiku 2024 r. Następnie rozpocznie się jej długa podróż do celu, który to zostanie osiągnięty dopiero w 2030 r.

Wizja artystyczna sondy Europa Clipper. W tle Jowisz.
Wizja artystyczna sondy Europa Clipper. W tle Jowisz.materiały prasowe

NASA planuje około 50 przelotów nad księżycem. W ich trakcie Europa Clipper ma zbliżyć się do powierzchni nawet na odległość 25 km. W tym czasie obiekt zostanie dokładniej zbadany, w tym jego gruba skorupa lodu.

Jest inny księżyc podobny do Europy

Europa nie jest jedynym księżycem tego typu w Układzie Słonecznym. Podobnym jest Enceladus, który znajduje się obok Saturna. Sonda Cassini odkryła na nim w 2006 r. smugi pary wodnej wydobywającej się poprzez pęknięcia w lodowej skorupie na powierzchni. Naukowcy sądzą, że w takich warunkach również mogłoby istnieć jakieś życie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas