15 najsłynniejszych wirusów komputerowych w historii

Z okazji 15 rocznicy powstania, firma Kaspersky Lab przygotowała listę piętnastu najbardziej znaczących, szkodliwych programów w historii. Jakie wirusy znalazły się w zestawieniu?

Tylko nieliczne wirusy zapisały się w historii cyberświata
Tylko nieliczne wirusy zapisały się w historii cyberświata123RF/PICSEL

Opracowane przez zespół Kaspersky Lab zestawienie obejmuje wirusy, które - z rożnych względów - wyróżniały się na tle innych cyberzagrożeń. Lista szkodliwych programów ułożona została chronologicznie i obejmuje okres od roku 1986 (wtedy pojawił się pierwszy w dziejach program, uznawany za wirusa) do roku 2012. jakie szkodniki znalazły się w zestawieniu?

1986 - pojawia się Brain, pierwszy wirus komputerowy. Brain rozprzestrzeniał się poprzez zapisywanie swojego kodu w sektorze rozruchowym dyskietek.

1988 - robak Morris infekuje około 10 proc. komputerów podłączonych do internetu (około 6 000 maszyn).

1992 - pojawia się Michelangelo - pierwszy wirus, który wywołuje powszechne zainteresowanie mediów.

1995 - pojawia się Concept - pierwszy makrowirus infekujący dokumenty programu MS Word.

1999 - Melissa rozpoczyna erę masowych wysyłek szkodliwego oprogramowania odpowiedzialnego za ogromne globalne epidemie.

2003 - pojawia się Slammer, robak bezplikowy odpowiedzialny za masową epidemię na całym świecie.

2004 - pojawia się Cabir: pierwszy szkodnik typu "Proof-of-Concept" dla Symbiana; Cabir infekował telefony komórkowe przez Bluetootha.

2006 - pojawia się Leap, pierwszy wirus dla systemu Mac OS X.

2007 - robak Storm (znany również jako Zhelatin) zapoczątkowuje wykorzystywanie rozproszonych serwerów, za pomocą których cyberprzestępcy kontrolującą szkodliwe programy.

2008 - pojawia się Koobface, pierwszy szkodliwy program, który atakuje Facebooka.

2008 - pojawia się Conficker, robak, który spowodował jedną z największych epidemii w historii, atakując sieci firmowe, użytkowników indywidualnych oraz rządy w ponad 200 krajach.

2010 - pojawia się FakePlayer, SMS-owy trojan dla Androida.

2010 - pojawia się Stuxnet, wykorzystywany do przeprowadzania ataków ukierunkowanych na systemy SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition), sygnalizując nadejście ery cyberwojen.

2011 - pojawia się Duqu, wyrafinowany trojan, który gromadzi informacje o swoich ściśle wyselekcjonowanych celach.

2012 - pojawia się Flame, wysoce wyrafinowany, szkodliwy program, który jest aktywnie wykorzystywany jako cyberbroń w atakach na obiekty znajdujące się w różnych państwach.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas