Trzy największe zagrożenia w internecie
Spam, wiadomości phishingowe oraz fałszywe oprogramowanie antywirusowe - to trzy zagrożenia, z którymi najczęściej stykają się użytkownicy internetu. Do takiego wniosku doszli analitycy Harris Interactive na podstawie wyników badania przeprowadzonego na zlecenie Kaspersky Lab
24 proc. respondentów otrzymało irytujące oferty zainstalowania fałszywego oprogramowania antywirusowego w celu "zabezpieczenia" ich komputera. Odsyłacz do takich fałszywych programów zwykle znajduje się w okienku wyskakującym, wraz z fałszywym ostrzeżeniem o infekcji komputera. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i nie dać się nabrać na takie cyberoszustwo, najlepiej instalować oprogramowanie od zaufanego producenta. Przy odpowiednim zabezpieczeniu komputera szkodliwe antywirusy nie stanowią żadnego zagrożenia.
Poczta e-mail stanowi kolejne powszechne źródło zagrożeń - prawie jedna trzecia użytkowników (31 proc.) skarży się na otrzymywanie licznych wiadomości spamowych. Nie jest to żadną niespodzianką: według statystyk Kaspersky Lab z maja 2012 r., niechciana korespondencja stanowiła niemal 74 proc. globalnego ruchu e-mail.
Wiadomości e-mail, które pochodzą rzekomo z banku czy od administratora strony, a ich celem jest uzyskanie loginów, haseł oraz innych danych osobistych, zostały otrzymane przez 23 proc. uczestników badania Harris Interactive. E-maile z podejrzanymi załącznikami lub odsyłaczami (oraz podobne wiadomości na portalach społecznościowych) trafiły do 27 proc. użytkowników.
Problem pogarsza dodatkowo fakt, że według tego samego badania, 18 proc. respondentów ma problemy z rozróżnieniem autentycznych wiadomości od spamu. Nie ma wątpliwości, że użytkownicy, którzy regularnie przebywają online, są wystawieni na całą gamę zagrożeń i potrzebują nowoczesnych narzędzi ochrony dla swojego komputera i urządzeń mobilnych.