5 kroków do bezpiecznych zakupów w internecie

W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas robi zakupy przez internet. Według prognoz interaktywnie.com, w tym roku Polacy wydadzą w e-sklepach aż 26 mld złotych. Niezaprzeczalnymi zaletami zakupów w sieci są ogromny wybór towarów, oszczędność czasu i pieniędzy, ale e-zakupy trzeba również umieć robić.

Co jakiś czas wznawiana jest dyskusja na temat bezpieczeństwa zakupów w internecie. Pojawiają się głosy, że elektroniczne formy płatności wiążą się z ryzykiem ataku hakerów, którzy mogą zająć środki na naszym koncie. Inni ostrzegają przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy po otrzymaniu zapłaty wysyłają inny czy podrobiony towar lub wręcz nie robią tego wcale.

Z badań przeprowadzonych na potrzebę publikacji "Polski e-konsument - typologia, zachowania" wynika, że co ósmy badany wiąże z zakupami online ryzyko utraty prywatności danych osobowych. Aż 29 proc. respondentów odpowiedziało, że obawia się oszustw związanych z płatnościami.

Reklama

"Rzeczywistość jest taka, że dokonywanie płatności w internecie będzie bezpieczne tylko wtedy, gdy sami o to zadbamy" - mówi Joanna Kuzdak, prezes e-sklepu Agito.pl. Na co należy zwrócić uwagę, aby nasze zakupy były bezpieczne? 

1) Unikajmy e-sklepów, które nie posiadają regulaminu, a na stronie nie jest podany kontakt (adres, telefon), numer KRS czy NIP. 

2) Nie korzystajmy ze sklepów, na temat których jest mało opinii w internecie lub są one głównie negatywne.

3) Zwracajmy uwagę na szyfrowanie strony www. Na początku adresu powinien widnieć skrót  "https", a nie "http".

4) Nie dokonujmy płatności korzystając z niezabezpieczonych sieci, takich jak hot spoty w kawiarniach czy na dworcach. Nie mamy pewności jak są one zabezpieczone i czy ktoś nie ma dostępu do naszych danych.

5) Wybierajmy sklepy, które oferują kilka form płatności. Serwisy godne zaufania zazwyczaj oferują różne opcje płatności - do najpopularniejszych należą szybkie płatności przelewem, karta kredytowa, płatność przy odbiorze, czy sprzedaż na raty.
 

INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: cyberbezpieczeństwo | zakupy online
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy