Ataki szkodliwego oprogramowania powodują straty finansowe

Ataki przy użyciu szkodliwego oprogramowania oznaczają straty finansowe dla około 31 proc. Europejczyków - wiele osób zmuszonych jest ponieść koszty związane z przywróceniem uszkodzonych urządzeń do działania. Takie dane liczbowe pochodzą z globalnego badania przeprowadzonego latem 2013 r. przez Kaspersky Lab i B2B International.

Ataki z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania od dawna kosztują użytkowników ciężkie pieniądze
Ataki z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania od dawna kosztują użytkowników ciężkie pieniądze123RF/PICSEL

Powszechnie uważa się, że szkodliwe oprogramowanie nie powoduje większych problemów niż spowolnienie komputera czy brak możliwości korzystania z internetu. Jest to błędne przekonanie, ponieważ ataki z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania od dawna kosztują użytkowników ciężkie pieniądze: np. cyberprzestępca może ukraść wszystkie oszczędności ofiary przy pomocy jednego udanego ataku na system płatności lub konta bankowości elektronicznej. Nawet użytkownicy, którzy padają ofiarą "zwykłego" szkodliwego oprogramowania, a nie jego nastawionych na kradzież kuzynów, są narażeni na nieprzewidziane wydatki.

14 proc. respondentów z Europy stwierdziło, że koszty te obejmują rachunki za usługi zewnętrznych firm w celu przywrócenia urządzenia ofiary do działania. Około 4 proc. musiało zapłacić, aby odzyskać utracone dane, kolejne 4 proc. musiało wymienić uszkodzone komponenty, a 5 proc. potrzebowało całkowicie nowego urządzenia.

Niemal jedna czwarta wszystkich respondentów z Europy (22 proc.) padła ofiarą co najmniej jednego ataku z wykorzystaniem szkodliwego oprogramowania w ciągu minionych 12 miesięcy. Ta wysoka liczba nie powinna być niespodzianką: specjaliści z Kaspersky Lab każdego dnia wykrywają ponad 200 000 nowych próbek szkodliwego oprogramowania (zaledwie rok temu liczba ta była znacznie niższa i wynosiła 125 000 próbek dziennie).

6 proc. przebadanych Europejczyków zdecydowało się zakupić ochronę dopiero wtedy, gdy było za późno - cyberprzestępcom udało się przeprowadzić skuteczny atak. W najlepszym wypadku spowodowało to zakłócenie pracy z urządzeniem; często było jednak znacznie gorzej - atakujący wyczyścili konta użytkowników.

Wyniki badania potwierdzają, jak ważne jest zapewnienie ochrony urządzeniom online - na długo zanim pojawią się jakieś problemy. Ponieważ obecnie na rynku dostępnych jest wiele skutecznych produktów, nie ma sensu czekać, aż będzie za późno.


INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas