Bezpieczne wakacje w internecie

Latem komputer tradycyjnie idzie w odstawkę - jednak nie do końca. Nadal korzystamy z internetu w poszukiwaniu informacji o wczasach i do kontaktu z bliskimi. Cyberprzestępcy jednak nie próżnują - na co zatem uważać latem przy komputerze.

W okresie wakacyjnym komputery są używane najczęściej w celach rozrywkowych. Popularność czatów, gier on-line, sieci P2P, sklepów internetowych wzrasta, gdyż internauci mają więcej czasu. Dzieci także siedzą dłużej przed komputerem, surfując po internecie.

Cyberprzestępcy wykorzystują wakacyjny relaks, aby zdobyć kolejne ofiary i uzyskać dodatkowe profity ze swoich działań. Firma Panda Security zajmująca się kwestiami bezpieczeństwa w sieci przygotowała kilka wskazówek, które pozwolą zachować komputer bezpieczny i wolny od wirusów:

Reklama

Poczta elektroniczna

Zwracaj szczególną uwagę na e-maile, które otrzymujesz. Tą drogą często rozprzestrzeniane są różnego rodzaju zagrożenia, a także przeprowadzane są ataki typu phishing, czy inne wyłudzenia. To właśnie w okresie letnim wzrasta ilość wiadomości spamowych, przychodzących na skrzynki pocztowe z propozycjami atrakcyjnych ofert wakacyjnych. W tych wiadomościach internauci proszeni są o podanie poufnych danych oraz pobranie plików, które najczęściej są zainfekowane. Użytkownicy sieci powinni więc unikać e-maili od nieznanych im nadawców.

Aktualizuj komputer

Pobieraj najnowsze aktualizacje. Cyberprzestępcy często inicjują ataki, wykorzystujące luki w zabezpieczeniach powszechnie używanych programów. Programiści próbują rozwiązać ten problem, regularnie tworząc i udostępniając kolejne aktualizacje. Jeśli Twoje aplikacje nie powiadamiają Cię, że odpowiednie aktualizacje są już dostępne, powinieneś systematycznie odwiedzać oficjalną stronę producenta, aby sprawdzić, czy pojawiły się jakieś nowe poprawki. Zalecane jest zaktualizowanie aplikacji na komputerze tuż przed wyjazdem i zaraz po powrocie z wakacji.

Nie ufaj obcym

- Nie pobieraj programów z podejrzanych stron internetowych - mogą być zainfekowane. W okresie wakacyjnym obserwuje się wzrost liczby pobrań dokonywanych przez internautów. Ważne jest, aby zwrócić szczególną uwagę na to, co ściągasz z internetu. Dodatkowo powinieneś przeskanować wszystkie pobrane pliki przed ich uruchomieniem. Złośliwe kody kryją się najczęściej pod postacią filmów, seriali, itp.

Zwróć uwagę na informacje, którymi dzielisz się na portalach społecznościowych. Internauci powinni wystrzegać się podawania szczegółów takich jak, m.in. data wyjazdu na wakacje, zwłaszcza jeśli ich adresy zamieszkania są ogólnie dostępne na portalu społecznościowym.

Ostrożność przede wszystkim

Wyłącz router. Podczas nieobecności unikniesz w ten sposób podłączenia się osób niepowołanych do Twojej sieci komputerowej. Znane są przypadki włamań do sieci i pozostawienia w niej złośliwego programu, który uruchamia się w momencie włączenia komputera.

Uważaj, jeżeli korzystasz z publicznego komputera. W czasie wakacji internauci często korzystają z cudzych komputerów, aby przeczytać e-maila, poczatować z przyjaciółmi, czy zalogować się na portalu społecznościowym. W tym przypadku także należy pozostać czujnym.

Po pierwsze, nie włączaj żadnych opcji, które zapisują Twoje hasło na publicznym komputerze. Uniemożliwi to następnemu użytkownikowi komputera, z którego korzystasz, na wejście na którekolwiek z Twoich kont. Upewnij się także, iż komputer, którego używasz nie jest zainfekowany. Jeżeli zauważysz jakieś podejrzane objawy (np. niezidentyfikowane okienka pop-up), przestań na nim pracować. Pamiętaj także, aby nigdy nie używać publicznych komputerów do przeprowadzania transakcji bankowych.

Używaj programów do tzw. kontroli rodzicielskiej. W czasie wakacji dzieci korzystają z komputerów częściej niż zwykle. Dlatego ważne jest, aby poinstruować je jak bezpiecznie korzystać z internetu. Zalecane jest wprowadzenie ograniczeń czasowych dla najmłodszych na korzystanie z sieci, kontrolowanie treści, które przeglądają i powstrzymywanie ich przed wejściem na strony, które mogą być dla nich niestosowne. Biorąc pod uwagę fakt, że rodzice nie zawsze są w pobliżu wskazane jest zainstalowanie programów do tzw. kontroli rodzicielskiej. Są to narzędzia, które pomogą m.in. w ustaleniu, których stron internetowych dzieci nie powinny odwiedzać, a które są dla nich nieszkodliwe.

Poza tym pozostaje jedynie rozkoszować się latem i nie spędzać za dużo czasu przed monitorem komputera.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: niebezpieczeństwo | cyberbezpieczeństwo | internauci | komputer | wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama