Biden nominuje na szefową FCC zwolenniczkę neutralności sieci. Będzie więcej cenzury

Administracja Joe Bidena, nowego prezydenta USA, zaczyna odwracać o 180 stopni wszystkie zmiany, jakie nastąpiły w czasie urzędowania Donalda Trumpa. Niestety, teraz koncerny będą miały jeszcze większą władzę.

Donald Trump i jego zespół zniósł w 2017 roku neutralność sieci. Chociaż na pierwszy rzut oka wydawać się może, że zrobili zamach na wolność globalnej sieci, tak naprawdę wyrwali władze nad nią z rąk takich gigantów jak Facebook, Google, Amazon czy Twitter i wręczyli dostawcom Internetu (ISP).

Wówczas Amerykańska Federalna Komisja Łączności tłumaczyła, że gigantom rynku internetowego, którzy zarządzają takimi serwisami jak Facebook, Twitter, Google itp. zależy tylko na niebotycznych zyskach i globalnym monopolu, co jest ogromnym zagrożeniem dla wolności i niezależności Internetu.

Reklama

Działania FCC miały na celu zakończenie tego procederu i przekazanie władzy nad siecią operatorom i telekomom (ISP), które będą mogły rozwijać ją znacznie szybciej i sprawiedliwiej dla zwykłych użytkowników, niż miało to miejsce dotychczas.

W końcu Google, Twitter czy Facebook bez przeszkód i wyrzutów sumienia na co dzień blokują niewygodne dla siebie treści i promują te, za które się im sowicie zapłaci. Czy to jest uczciwe i jest w jakiś sposób związane z wolnością i sprawiedliwością? Nie! Dlatego nie można im oddać władzy nad wolnością Internetu.

Dlatego tak bardzo lamentowały, że rząd Donalda Trumpa i operatorzy mogli utrudniać dostęp do serwisów i usług firm, które tworzą w sieci jedną wielką fikcję, zależy im tylko na kasie i kreują milionom użytkowników sieci wizję rzeczywistości zgodną z ich chorą ideologią.

Niestety, teraz wraz z nowym prezydentem USA, jego administracją i nową szefową FCC w postaci Jessicy Rosenworcel, powrócimy do czasów, w których megakorporacje miały bezgraniczną władzę nad siecią. Możemy spodziewać się, że w najbliższym czasie giganci będą z jeszcze większą stanowczością blokować konta na Facebooku, Twitterze i treści w wyszukiwarce Google oraz cenzurować treści, które uznają za dla nich niewygodne lub za mowę nienawiści.

Tak naprawdę to my, zwykli użytkownicy sieci, kolejny raz staniemy się ofiarami walki o kasę i władzę. I tak już z roku na rok Internet staje się coraz większą wylęgarnią komercji i fikcji. Teraz może się to zmienić na gorsze. Miejmy wszyscy nadzieję, że jednak uda się powstrzymać te niecne plany, np. przez projekty, które tworzy ojciec globalnej sieci, Tim Berners-Lee ().

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Pexels/Twitter

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy