"Cyber patrole" kontrolują
Blisko 70 zabezpieczonych płyt CD-R i DVD-R z nielegalnym oprogramowaniem komputerowym i 7 komputerów - to efekt działań policjantów z Lubartowa zajmujących się ujawnianiem przestępstw w sieci. Policjanci szacują, że wartość zabezpieczonego oprogramowania może wynosić około 50 tys. zł.
Do działań zaangażowanych zostało około 20 funkcjonariuszy. Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z lubartowskimi policjantami weszli jednocześnie do 9 mieszkań znajdujących się na terenie Lubartowa. Działania "cyber patroli" ukierunkowane były na osoby bezprawnie rozpowszechniające duże ilości utworów chronionych prawem autorskim w internecie. Łącznie podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli 7 jednostek centralnych komputerów oraz blisko 70 płyt CD-R i DVD-R.
Wszystkie zabezpieczone nośniki zawierały nielegalne oprogramowanie w postaci programów biurowych, graficznych, filmów, plików muzycznych, gier komputerowych. itp. Wstępnie szacuje się, że wartość nielegalnego oprogramowania może wynosić około 50 tysięcy złotych. Powołani w tej sprawie biegli ustalają wartość zabezpieczonego sprzętu.
Policjanci ustalili, że namierzeni internauci do nielegalnego "ściągania" programów wykorzystywali popularne programy peer-to-peer (P2P). Za ich pomocą udostępniali innym osobom dostęp do dużych ilości muzyki w plikach MP3, filmów w formatach komputerowych, komercyjnych gier i programów komputerowych. Rekordzista udostępniał blisko 90 GB nielegalnych plików.
Większość programów P2P wymaga otwarcia dostępu do swoich zasobów tak, więc aby móc pobierać muzykę i filmy należy umożliwić również pobieranie swoich zasobów, (co jest niedozwolone w przypadku udostępniania utworów chronionych prawem autorskim). Osoby, które bezprawnie rozpowszechniały utwory to najczęściej uczniowie i studenci.
Zgodnie z polskim prawem nielegalne rozpowszechnianie utworów chronionych prawem autorskim zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Odpowiedzialność karną ponoszą również osoby, które takie utwory ściągają na swój komputer. Już samo posiadanie np. nielegalnego programu komputerowego, nawet bez czerpania korzyści finansowych z tego tytułu, jest karalne.