Cyberprzestępcy zapolują na fanów futbolu

Firma Symantec ostrzega fanów piłki nożnej przed wzmożoną aktywnością cyberprzestępców, dla których Mistrzostwa Świata w RPA to czas prawdziwych żniw.

Mundial w RPA to czas wzmożonej aktywności dla cyberprzestępców
Mundial w RPA to czas wzmożonej aktywności dla cyberprzestępcówAFP

Jak ocenia Symantec, podczas trwania mundialowych rozgrywek około 400 000 fanów piłki nożnej będzie obserwować zmagania swoich ulubionych drużyn i na bieżąco komentować, przekazywać informacje oraz wrażenia ze stadionów za pomocą urządzeń mobilnych.Większość fanów będzie stosowało urządzenia mobilne jako źródło stałego kontaktu i komunikacji.

Na fanów piłki nożnej czekają jednak nie tylko drużyny, ale również i cyberprzestępcy. Informacje zapisane na urządzeniach mobilnych, np. dane osobowe i biznesowe, kontakty, adresy, numery paszportu, szczegóły podróży są bardzo pożądanym celem cyberataków. Mimo, iż do tej pory zidentyfikowano około 400 zagrożeń dla platform mobilnych, firma Symantec przestrzega użytkowników, aby pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w internecie - korzystaniu z bezpiecznej i legalnej sieci wi-fi oraz rozważnym zamieszczaniu w serwisach społecznościowych informacji o aktualnym miejscu pobytu. Cyberprzestępcy często wykorzystują takie dane do fizycznych kradzieży własności użytkowników.

Urządzenia typu smartphone są dodatkowo podatne na różne formy złośliwych ataków, jak phishing, wiadomości z fałszywymi ofertami czy zagrożenia typu "drive-by download", na skutek których sprzęt może zostać zarażony złośliwym kodem, a następnie przejęty przez cyberprzestepcę. Najpoważniejszym zagrożeniem jest jednak utrata urządzenia. Pomimo że niektóre telefony są wyposażone w zabezpieczenia przed kradzieżą, koniecznością jest stworzenie kopii zapasowych wszystkich danych na nich zapisanych.

Firma Symantec stworzyła listę zasad, które fani piłki nożnej mogą stosować w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoich urządzeń mobilnych:

- Nigdy nie zostawiaj swojego telefonu bez opieki. Ryzyko kradzieży jest duże a konsekwencje utraty danych zapisanych na urządzeniu bardzo poważne.

- Zrób kopie zapasową wszystkich danych na urządzeniu.

- Wykasuj wszystkie wiadomości, które wydają ci się podejrzane, lub których się nie spodziewałeś

- Serfując po internecie, odwiedzaj tylko legalne i znane ci strony.

- Bądź ostrożny jakie informacje przekazujesz na stronach serwisów społecznościowych.

- Bądź ostrożny korzystając z technologii Bluetooth - zalecany jest tryb: "niewidoczny".

- Używaj trudnych do odgadnięcia haseł zarówno dla urządzenia, z którego korzystasz, jak i w serwisach, do których się logujesz.

- Zanim wyjedziesz zaplanuj oraz zapisz wszystkie informacje, których możesz potrzebować, np.: mapy, szczegóły zakwaterowania.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas