Facebook lepiej wykryje wideo typu deepfake
Facebook tworzy nowe rozwiązania, które pozwolą portalowi lepiej wykrywać materiały wideo typu deepfake. Portal społecznościowy zdaje sobie sprawę, że to będzie jedno z jego największych wyzwań w najbliższych latach.
Filmy typu deepfake istnieją już od jakiegoś czasu - niektóre z nich są tak dobre, że ciężko odróżnić je od realnego filmu. Deepfake najczęściej wykorzystuje twarz i głos sławnej osoby lub aktora. W ten sposób dana osoba może stworzyć materiał, który będzie nieco zakrzywiał rzeczywistość. Materiały deepfake mogą zostać również wykorzystane w sposób czysto polityczny.
Facebook ogłosił, iż współpracuje z naukowcami z Michigan State University w celu opracowania metody szybkiego wykrywania filmów typu deepfake. Nowa technologia Facebooka ma opierać się na inżynierii odwróconej - działa ona poprzez analizę każdej klatki materiału. Duża część algorytmu skupia się na wykryciu tego czy sam film jest zmanipulowany czy też nie.
Nowa technologia Facebooka pozwoli naukowcom i inżynierom lepiej zrozumieć, jaki dokładnie model został wykorzystany do wygenerowania materiału typu deepfake. Dzięki temu w przyszłości będzie można je prościej zwalczać oraz identyfikować.
Wyniki testów pokazały, iż rozwiązanie Facebooka działa lepiej od wszystkich obecnie dostępnych pomysłów.