Imagine Cup 2010 czas zacząć
Największa na świecie olimpiada technologiczna, Imagine Cup, przyjeżdża do Polski - w sobotę, po oficjalnym rozpoczęciu w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, studenci z całego świata będą walczyć o miano najlepszych wizjonerów technologii.
Konkurs Imagine Cup jest największym międzynarodowym konkursem technologicznym dla studentów. W tym roku jest organizowany po raz ósmy. Studenci z dowolnej uczelni wyższej mogą zgłosić się do zawodów Imagine Cup i zmierzyć ze swoimi kolegami-studentami z całego świata.
Uczestnicy każdej z kategorii wykorzystują technologię do rozwiązania stawianego przez organizatorów problemu. W tym roku motyw przewodni konkursu brzmi: "Wyobraź sobie świat, w którym technologia pomaga rozwiązać najtrudniejsze problemy ludzkości". Organizacja Narodów Zjednoczonych zidentyfikowała niektóre z najtrudniejszych wyzwań stojących przed światem w Milenijnych Celach Rozwoju. Tegoroczna edycja stara się wskazać te wyzwania jako inspiracje dla uczestników na całym świecie.
W tym roku to Polska jest gospodarzem Imagine Cup. Większość czasu studenci spędzą w Pałacu Kultury i Nauki, prezentując swoje projekty i walcząc o miano najlepszych. Same finały odbędą się jednak w Operze Narodowej. Do tegorocznej, ósmej już edycji zgłosiło się 325 tysięcy studentów z ponad 100 państw. Z tej grupy podczas kilkuetapowych eliminacji i lokalnych finałów wyłoniono zespoły, które staną do finałowej rozgrywki. Do Warszawy przyjedzie 434 zawodników reprezentujących 69 krajów, w tym tak egzotycznych jak Bahrajn, Antyle Holenderskie czy Wybrzeże Kości Słoniowej. Tak duża liczba ekip narodowych stawia Imagine Cup wśród najbardziej ogólnoświatowych wydarzeń, takich jak Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata.
Polskę będzie reprezentował zespół fteams z Politechniki Łódzkiej. Magdalena Jonczyk, Grzegorz Glonek, Tomasz Ciejka, Daniel Moliński i Jacek Pintera, czyli fteams, zostali wybrani na reprezentantów Polski podczas finałów krajowych Imagine Cup, które odbyły się 19 maja. W trakcie finałowych prezentacji zademonstrowali projekt interPeter, który jest automatycznym tłumaczem języka migowego na język naturalny i odwrotnie. Dzięki niemu osoby z niepełnosprawnością słuchową mogą samodzielnie porozumiewać się z osobami słyszącymi w czasie rzeczywistym. Opiekę merytoryczną nad drużyną fteams sprawuje dr inż. Jarosław Koszuk.
- Co najbardziej ekscytuje mnie w Imagine Cup to połączenie ogromnego potencjału niesionego przez technologie z pasją i idealizmem setek tysięcy studentów z całego świata - powiedział o Imagine Cup Bill Gates. W samej tylko Polsce Chęć udziału w Imagine Cup 2010 zgłosiło ponad 3000 studentów polskich uczelni technicznych i uniwersytetów. Tylko Indie miały więcej zgłoszeń.
Czy Polacy w tym roku zostaną mistrzami? Podobnie jak w ostatnich latach, INTERIA.PL będzie na miejscu, kibicując naszej drużynie i dzieląc się z Wami naszymi wrażeniami - Szczegóły w raporcie Imagine Cup 2010.
W tym roku 434 studentów startuje w pięciu kategoriach konkursowych:
- Projektowanie Oprogramowania, gdzie należy stworzyć system informatyczny mając
do dyspozycji między innymi .Net Framework, Windows czy Windows Mobile. Główną nagrodą
w konkursie jest 25 000 dolarów.
- Projektowanie Gier, której celem jest stworzenie nowej gry komputerowej wykorzystującej Microsoft's XNA Game Studio 3.0 lub Silverlight 3.0 oraz Visual Studio. Główna nagroda to 25 000 dolarów.
- Media Cyfrowe, gdzie maksymalnie dwuosobowe zespoły muszą stworzyć film internetowy poruszający tematykę tegorocznego przesłania Imagine Cup.
- Technologie Informatyczne, sprawdzające wiedzę i praktyczne umiejętności studentów pod względem tworzenia, wdrażania i nadzorowania systemów IT, które będą wydajne, funkcjonalne, stabilne i bezpieczne.
- Projektowanie Systemów Wbudowanych, w której zespoły mają za zadanie opracowanie wbudowanego rozwiązania w oparciu o Windows Embedded CE 6.0 R2 oraz komputery kompaktowe.
Sponsorami tegorocznych finałów światowych konkursu Imagine Cup zostały Grupa Energa, Orange oraz XL Energy Drink. Partnerem finałów jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Gospodarki. Wsparcia inicjatywie udzieliło również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.