Jak być bezpiecznym w serwisach społecznościowych

Analitycy firmy Eset podali wyniki badań nt. ochrony prywatności przez internautów w serwisach społecznościowych. wynika z nich, że użytkownicy tego typu serwisów akceptują niemal każde otrzymane zaproszenie do kontaktu, nawet te pochodzące od nieznajomych, a dodatkowo wielu z nich bagatelizuje prawidłowe zabezpieczenie swojego profilu.

Korzystanie z serwisów społecznościowych wymaga specjalnej troski o bezpieczeństwo
Korzystanie z serwisów społecznościowych wymaga specjalnej troski o bezpieczeństwostock.xchng

Z badań zrealizowanych w Stanach Zjednoczonych przez agencję Harris Interactive na zlecenie firmy Eset wynika, że 69 proc. użytkowników serwisów społecznościowych obawia się o swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z tego typu portali. Co ciekawe, co trzeci pytany nigdy nie zmieniał hasła zabezpieczającego swój profil w serwisie społecznościowym. 55 proc. ankietowanych przyznało także, że aktualizuje ustawienia prywatności swojego konta rzadziej niż raz na pół roku, a 20 proc. nie robi tego w ogóle!

Czy takie lekceważenie należytej ochrony swojej prywatności w sieci rodzi jakiś skutek? Owszem. Co dziesiąty ankietowany potwierdził, że zdarzyło się, iż ktoś uzyskał dostęp do jego profilu i za jego pośrednictwem próbował wabić innych internautów na stronę ze złośliwą zawartością lub opublikował wśród informacji użytkownika niechciany komentarz.

Co budzi największe obawy użytkowników serwisów społecznościowych? 17 proc. ankietowanych przyznało, że niepokoi ich korzystanie z tego typu serwisów przez ich dzieci, 37 proc. internautów obawia się, iż ktoś podszyje się pod nich tworząc w sieci ich fałszywy profil, a 71 proc. obawia się sprzedaży lub udostępnienia informacji o nich samych podmiotom trzecim bez ich wiedzy i zgody.

Analitycy zwracają uwagę, na fakt, iż 95 proc. ankietowanych zadeklarowało, że akceptuje większość lub niemal każde otrzymane zaproszenie, niezależnie od tego czy nadawcą jest przyjaciel czy zupełnie nieznajoma osoba.

W jaki sposób skutecznie chronić swoją prywatność w serwisach społecznościowych radzi Randy Abrams, dyrektor ds. edukacji technicznej firmy Eset.

1. Korzystaj z silnego hasła i regularnie je zmieniaj

Skonstruuj hasło, które będzie składało się przynajmniej z 8 znaków, zawierających duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne. Hasło zmieniaj regularnie - nie rzadziej niż raz na 3-6 miesięcy. Ważne, aby hasło, którym zabezpieczysz swój profil w serwisie społecznościowym, nie służyło ci równocześnie do ochrony np. poczty elektronicznej lub konta bankowego.

2. Regularnie kontroluj ustawienia prywatności swojego konta

Serwisy społecznościowe często zmieniają struktury swoich witryn, a także wprowadzają nowe możliwości konfiguracji ustawień prywatności. O większości takich zmian informują media, może się jednak zdarzyć, że daną zmianę po prostu przegapisz. Stąd rada, abyś raz na kilka tygodni kontrolował, czy w ustawieniach prywatności profilu nie pojawiły się nowe funkcjonalności. Pamiętaj o regule - każde twoje staranie zapewnienia sobie należytej prywatności w sieci, motywuje pracowników serwisów społecznościowych do wymyślania nowych sposobów, dzięki którym będą oni mogli dzielić się informacjami o tobie z innymi firmami.

3. Dbaj by twoi wirtualni przyjaciele byli ci faktycznie znani

Zawsze upewniaj się, czy osobą która chce dołączyć do twoich znajomych jest ci naprawdę znana - w końcu akceptując zaproszenie udostępnisz jej nie tylko informacje o sobie i swoim życiu, ale także umożliwisz przeglądanie galerii zdjęć oraz komentowanie twojego profilu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas