Jaki hosting wybrać, żeby nie żałować: 7 wskazówek

Sprawdzony, bezpieczny, niezawodny i szybki – zapewne wszyscy wiemy, że taki powinien być hosting. W końcu zamierzamy na nim umieścić naszą stronę internetową lub sklep online, a także ważne pliki. Na co więc zwrócić uwagę, wybierając hosting współdzielony?

Warto wybrać hosting z certyfikatem SSL
Warto wybrać hosting z certyfikatem SSLmateriały promocyjne

1. Łatwe tworzenie strony WWW

Hosting wybieramy w przeważającej liczbie przypadków po to, aby zbudować na nim swoją stronę internetową. Warto więc sprawdzić, czy usługa, na którą się decydujemy, oferuje łatwą instalację systemów zarządzania treścią - m.in. WordPressa, Joomli czy Drupala. Jeśli przy okazji taki wbudowany autoinstalator pomoże nam łatwo stworzyć galerie, fora albo systemy CRM - tym lepiej. Im więcej możliwości szybkiej instalacji w ramach hostingu, tym łatwiej będzie nam na nim pracować.

2. Backup (kopia zapasowa)

Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać hostingz kopią zapasową, podpowiadamy - tak. Jak mawia internetowe przysłowie, istnieją 2 typy ludzi - ci, którzy robią backup oraz ci, którzy będą go robić. Życzymy, żebyś nie musiał dołączać do grona osób, które utraciły ważne dane umieszczone na hostingu. Dlatego rekomendujemy sprawdzenie, czy firma, w której kupujesz hosting, zapewnia jego kopię zapasową (najlepiej do kilku dni wstecz). Dzięki temu w razie przypadkowego usunięcia ważnej zawartości z serwera jesteś w stanie ją odzyskać.

3. Hosting z pocztą e-mail

To w zasadzie standard, ale lepiej upewnić się, że na Twoim hostingu bez problemu założysz pocztę e-mail z własną domeną i wygospodarujesz dla niej odpowiednią ilość gigabajtów. Dzięki tej funkcjonalności będziesz dysponować profesjonalną skrzynką e-mail, np. info@mojadomena.pl.

4. Hosting z certyfikatem SSL

Warto wybrać hosting z certyfikatem SSL. Czym jest certyfikat SSL? To protokół sieciowy używany do bezpiecznych połączeń internetowych. Jeśli jest aktywny dla danej domeny, wyświetlająca się pod nią strona internetowa będzie oznaczona przez przeglądarki jako "Zabezpieczona". W witrynie zabezpieczonej SSL-em dane osobowe oraz dane płatności, które użytkownicy wpisują do formularzy, są chronione. Strony z SSL-em są przez to dobrze oceniane przez Google i mają szansę na lepsze pozycje w wyszukiwarce. To po prostu "must have", jeśli chcesz opublikować własną stronę internetową.

5. Elastyczne okresy rozliczeń

Jeśli nie masz pewności, jak długo będziesz prowadzić swój projekt w ramach hostingu lub chcesz wykorzystać serwer do testów, zwróć uwagę na dostępne okresy rozliczeń. Najczęściej dostępny jest hosting na miesiąc i na rok, ale zdarzają się też usługodawcy, którzy oferują dłuższe okresy umów. Im krótszy okres, tym większa elastyczność. Im dłuższy - tym mniej czasu poświęcisz na sam proces przedłużania usługi, czyli opłacanie faktur i pilnowanie terminów wygaśnięcia abonamentu.

6. Ochrona antywirusowa

Bezpieczeństwo zasobów hostingu jest kluczowe. Chyba nikt z nas nie chciałby ryzykować, aby wśród plików stron czy w poczcie e-mail szalały wirusy. Dlatego ochronę antywirusową także należy traktować jako standard, który pozwoli nam spać spokojnie.

7. Fajne dodatki (a czemu nie!)

Na koniec coś nietypowego. Jeśli szukacie przestrzeni na stronę WWW dla własnej firmy lub marki osobistej i zamierzacie rozwijać stronę internetową, warto przyjrzeć się dodatkom do hostingu. Przy odrobinie wysiłku znajdziemy hosting z darmowym antywirusem dla smartfona, aplikacją do ochrony stron WWW, a także z darmowym audytem SEO i zniżkami na usługi marketingowe - takie dodatki otrzymamy w ramach hostingu w home.pl. Sprawdzą się przede wszystkim wśród użytkowników, którzy śmiało myślą o rozwoju strony WWW.

materiały promocyjne partnera
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas