Reklama

Kosmiczny internet od Elona Muska w Twoim smartfonie. " To rewolucja"

Kosmiczny internet Starlink cieszy się gigantyczną popularnością. Elon Musk chce teraz zaoferować dostęp do niego za pośrednictwem smartfonów. Szykuje się wielka rewolucja w komunikacji.

Kosmiczny internet Starlink cieszy się gigantyczną popularnością. Elon Musk chce teraz zaoferować dostęp do niego za pośrednictwem smartfonów. Szykuje się wielka rewolucja w komunikacji.
Elon Musk chce zaoferować Starlink w smartfonach /The Glitch TECH /Twitter

Kosmiczny internet Starlink miał chrzest bojowy tuż po wybuchu wojny w Ukrainie. Wówczas Ukraińcy, w tym sam rząd naszego wschodniego sąsiada, na co dzień używał technologii od Elona Muska do komunikacji z całym światem i w skutecznej walce z kremlowską propagandą.

Obecnie system SpaceX ma niemal globalny zasięg i setki tysięcy użytkowników na całym świecie. Dzięki niemu można połączyć się z internetem praktycznie z każdego, nawet najbardziej dzikiego zakątka naszej planety. I to z szybkim transferem danych. To już samo w sobie jest rewolucją, o której jeszcze kilka dekad temu nikt nawet nie marzył.

Reklama

Elon Musk ma jednak o wiele większe plany związane ze swoją kosmiczną usługą. Niedawno zapowiedział, że dostęp do internetu przez Starlink będzie oferowany na pokładach samolotów, a mniejsze, kompaktowe zestawy anten będzie można montować w kamerach czy ciężarówkach. Ale to nie koniec pomysłów miliardera.

Jakiś czas temu pojawiła się informacja, że Starlink będzie dostępny w taki sam sposób, jak dziś funkcjonuje sieć 4G czy 5G. Długo nie musieliśmy czekać na realizację tej pięknej wizji. Otóż SpaceX wysłało zgłoszenie do amerykańskiej Federalna Komisja Łączności (FCC). W dokumentach przedstawionych FCC można natknąć się na dodanie częstotliwości 2 GHz, w celu zapewnienia komunikacji na urządzeniach mobilnych.

SpaceX chce rozszerzyć swoją ofertę szybkiego dostępu do globalnej sieci dla wszystkich ludzi, którzy często się przemieszczają, ale jednocześnie chcą mieć kontakt z całym światem. Z ujawnionych informacji wynika, że zestawy do połączenia ze Starlink mają przypominać te stacjonarne, czyli będzie potrzebna antena, ale router WiFi może być zastąpiony ESIM, który będzie nadawać w paśmie 14,0-14,5 GHz i odbierać w paśmie 10,7-12,7 GHz.

Niestety, a na razie nie wiadomo, kiedy pojawią się urządzenia wielkości smartfonów lub Starlink będzie dostępy bezpośrednio w smartfonach. Co ciekawe, niedawno pojawiła się informacja, że Apple chce zaoferować w iPhone'ach internet satelitarny. Fani SpaceX uważają, że Elon Musk może dogadać się z koncernem i dostarczyć technologie kosmicznego internetu. Tak czy inaczej, nie mamy co liczyć, że system będzie działał bez zewnętrznego terminala.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy