Ktoś kradnie twoje Wi-Fi? Sposoby, żeby wyrzucić go z sieci

Zauważyłeś, że twoje Wi-Fi działa wolno lub nieprawidłowo? To może oznaczać, że z sieci korzysta ktoś nieuprawniony. Kradzież Wi-Fi jest poważnym problemem i wpływa na wydajność twojego połączenia internetowego. Narusza też prywatność. Oto kilka skutecznych sposobów, jak wyrzucić niepożądanego gościa z Wi-Fi. Wyjaśniamy jak skonfigurować ustawienia routera, zmienić hasło, filtrować adresy MAC, wykorzystać narzędzia do monitorowania sieci. Zabezpiecz swój router i Wi-Fi.

Jak sprawdzić, kto korzysta z mojego routera Wi-Fi?

Kto korzysta z mojej sieci Wi-Fi. Jest kilka sposobów, żeby to sprawdzić. Niektórzy dostawcy internetu mają aplikacje na telefony do zarządzania siecią. Wyświetlają one listę podłączonych urządzeń i umożliwiają zmianę uprawnień. Dzięki temu można łatwo usuwać urządzenia z sieci i blokować ponowne połączenia.

Jeżeli nie masz takiej możliwości, musisz dostać się do interfejsu routera na komputerze. Wystarczy wpisać lokalny adres IP w przeglądarce internetowej. Najczęściej domyślnym adresem jest 192.168.1.1

Jeśli strona dostępu do routera się nie ładuje, wtedy adres jest inny.
Znajdziesz go wykonując następujące kroki:

Reklama

  • naciśnij klawisz Windows + R, a następnie wpisz cmd, aby otworzyć wiersz polecenia;
  • w oknie wiersza polecenia wpisz [ipconfig], a następnie naciśnij klawisz Enter;
  • adres IP powinien pojawić się obok "bramka domyślna" (Default Getaway) lub "Adres IPv4".

Lokalny adres IP routera w Mac-u można znaleźć, wybierając "Preferencje systemowe", następnie "Sieć", kolejno "Zaawansowane" i "TCP/ICP". Poszukaj adresu IP routera obok "Adres IPv4".

Wpisz znaleziony adres IP routera w przeglądarce internetowej. Powinien pojawić się interfejs konfiguracyjny routera. Następnie zaloguj się przy użyciu hasła sieciowego. Po wejściu możesz przeglądać aktywność w sieci.

Jak odłączyć kogoś od Wi-Fi?

Kolejny krok to zablokowania intruza, którzy korzysta z naszej sieci Wi-Fi. Wyszukiwanie i zarządzanie listą podłączonych urządzeń zależy od marki i modelu routera. Warto wcześniej zapoznać się z instrukcją obsługi

Jak zablokować niechciane urządzenia w sieci domowej? 

Wystarczy, że na podstawie nazw podłączonych urządzeń ustalisz, które z nich należą do ciebie lub twoich bliskich. W przypadku komputerów Mac niektóre urządzenia podają tylko swój adres, stąd czasami trzeba porównać adresy Mac każdego urządzenia.

Jeśli nakryjesz złodzieja sieci, możesz zablokować mu dostęp. Po raz kolejny metoda blokowania niechcianego intruza różni się między interfejsami routera, ale zwykle jest wykonywana z menu preferencji urządzenia.

Zmień hasło do Wi-Fi

Na koniec musisz zmienić hasło do sieci Wi-Fi. Upewnij się, że korzystasz z najsilniejszego protokołu bezpieczeństwa. To uniemożliwi ponowne włamanie się do routera. Podobnie jak w poprzednich krokach, znalezienie tych opcji zależy od oprogramowania routera, ale powinno być łatwe do zlokalizowania. 

Upewnij się, że tworzysz silne hasło. Dlatego należy włączyć najwyższe możliwe szyfrowanie sieci. Dla niektórych urządzeń może to być WPA3, podczas gdy inne mogą używać tylko WPA2-AES lub WPA2-TKIP. Jeśli router nie obsługuje co najmniej WPA2, zdecydowanie warto uaktualnić sprzęt do nowszego modelu.

CZYTAJ TAKŻE | Jak ukryć swój dom w Google Maps? To bardzo proste

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: WiFi | sieć | szybki Internet | bezpieczeństwo internet | technologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy