Nie daj szansy cyberprzestępcom

Nie minął jeszcze pierwszy kwartał nowego roku, a już możemy mówić o bardzo szybko rosnącej aktywności cyberprzestępców. Tymczasem użytkownicy komputerów często ułatwiają hakerom zadanie. Aby nie narażać się na kłopoty, warto zastosować się do kilku prostych porad.

Do skuteczności ataków cyberprzestępców przyczyniły się w ostatnim czasie poważne luki w oprogramowaniu m. in. Acrobat Reader i Internet Explorer. W takich wypadkach zalecane jest natychmiastowe zainstalowanie aktualizacji.

Dbaj o swoje programy

Tym razem jednak producentom wydanie odpowiednich łat sprawiło nie lada trudność i użytkownicy musieli na nie długo czekać. Powszechna świadomość zagrożenia nie przełożyła się w wielu przypadkach na podjęcie odpowiednich środków. Dopiero skuteczne ataki, na duże międzynarodowe korporacje jak Google, zwróciły większą uwagę na stosowanie odpowiednich kroków w przypadku ogłoszenia informacji o określonych lukach w oprogramowaniu.

Reklama

Warto więc monitorować wydawane przez producentów aktualizacje. Szczególnie ważne jest to w przypadku systemu operacyjnego. Jeśli to możliwe, należy też, do czasu zlikwidowania luki, używać innych aplikacji .

Zmieniaj hasła

Kolejnym czynnikiem mogącym mieć duży wpływ na sukces cyberprzestępców jest słabe zabezpieczenie kont użytkowników. Używane hasła można było najlepiej prześledzić przy masowych kradzieżach z dużych serwisów jak Hotmail.com, czy YouRock.com.

W przypadku tego drugiego serwisu analizie poddano aż 32 mln haseł, które wyciekły do sieci i okazało się, że najpopularniejszym z nich było "123456". Hasło to powtórzyło się prawie 300 000 razy. Nie brakowało również takich jak: "qwerty" i "password".

Warto pamiętać, aby stosowane hasła stawiały większe wyzwanie przy próbie złamania. Ponadto, w przypadku kiedy bazy danych są coraz częstszym celem ataków, należy stosować różne hasła w różnych serwisach, zwłaszcza takich jak serwisy bankowości elektronicznej.

Sprawdzaj maile i odwiedzane strony

Groźniejszą formą aktywności cyberprzestępców jest phishing, czyli atak mający na celu uzyskanie poufnych danych. W styczniu mieliśmy do czynienia z atakiem tego typu na klientów banku PKO BP. Aby zabezpieczyć się przed phishingiem warto zwrócić uwagę na moduł antyphishingowy w posiadanym programie zabezpieczającym oraz zwracać uwagę na treść otrzymywanych maili i wygląd witryn wymagających podania określonych danych.

Nie ufaj nawet antywirusom

Coraz popularniejsze wśród internetowych bandytów jest również żerowanie na strachu i naiwności użytkowników poprzez promowanie sprzedaży fałszywego oprogramowania antywirusowego. Dlatego warto sprawdzać pochodzenie oprogramowania oraz informację na jego temat, jak i samego producenta. Wystrzegać trzeba się szybkich, nieprzemyślanych decyzji jak realizacja instrukcji z podejrzanego maila, czy instalacja nieznanego oprogramowania.

PCArena.pl
Dowiedz się więcej na temat: cyberbezpieczeństwo | hasło
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy