Nowy wirus na Facebooku - uwaga na zdjęcia w formacie .svg

Na Facebooku pojawił się nowy, bardzo groźny wirus. Jeśli ktoś z naszych znajomych ma zakażony komputer, w Messengerze możemy otrzymać od niego tajemnicze zdjęcie w formacie .svg. Uwaga, pod żadnym pozorem nie wolno go otwierać!

Fałszywy plik przesyłany w komunikatorze ma strukturę nazwy "photo_****.svg.  Pod "****" kryją się różne nazwy pliku. Po kliknięciu na plik zostajemy przeniesieni do strony internetowej, która prosi nas o zainstalowanie dodatkowego pluginu do przeglądarki. Jak łatwo się domyślić, jest to w rzeczywistości bardzo szkodliwy skrypt, który - jeśli go zainstalujemy - otrzymuje dostęp do naszej przeglądarki, i zaczyna rozsyłać wirusa dalej.

Co jeśli zainstalowaliśmy szkodnika? Trzeba go usunąć ręcznie, nie można zrobić tego z poziomu przeglądarki. W serwisie Niebezpiecznik można znaleźć dokładną instrukcję.

Reklama

Trwa analiza wirusa. Pojawiły się teorie, że pasożyt szyfruje dysk poszkodowanej osoby, aby zażądać okupu za jego odblokowanie (atak ransomware - więcej o nich w tym materiale). Jeśli zatem zainstalowaliśmy szkodnika z Facebooka - lepiej wyłączyć komputer, odpowiednio przygotować się do usunięcia zagrożenia, a dopiero potem znowu uruchomić system.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Facebook
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy