Ransomware coraz groźniejsze dla przedsiębiorców

Ransomware to złośliwe oprogramowanie, które szyfruje dane na komputerze ofiary, domagając się następnie okupu za odzyskanie dostępu do plików. W ostatnich miesiącach notuje się coraz więcej takich ataków (w 2015 roku było aż 1200 tys. nowych przypadków); coraz częściej ofiarami padają małe i średnie firmy.

Coraz częściej ofiarami ataków ransomware padają małe i średnie firmy
Coraz częściej ofiarami ataków ransomware padają małe i średnie firmy123RF/PICSEL

Wynika to m.in. z małej dbałości o bezpieczeństwo. 80 proc. firm nie korzysta z ochrony danych, a tylko 50 proc. ma skaner poczty, przez co ich pracownicy są 4 razy bardziej narażeni na kliknięcie w złośliwy kod.

Schemat ataku jest bardzo prosty. Na firmowy adres e-mail spływa wiadomość z załącznikiem, którego otwarcie powoduje zainfekowanie komputera. Dane zostają zaszyfrowane, a na ekranie wyświetla się żądanie okupu. Niezrealizowanie go sprawia, że dane pozostają zaszyfrowane. Zapłacenie skutkuje otrzymaniem kodu, który ma odblokować komputer, jednak nie zawsze tak się dzieje.

Koszty ataku są ogromne. Poza okupem (wynoszącym równowartość 200-10 000 dol.) brak dostępu do danych uniemożliwia funkcjonowanie firmy. Przestoje trwają dwa dni (w 72 proc. przypadków) lub nawet dłużej (32 proc. przypadków).

Przed ransomware można się ochronić. „Przede wszystkim należy zachować zdrowy rozsądek. Nie otwierajmy podejrzanych e-maili, nie klikajmy w nieznane załączniki. Pomocne jest również dobre oprogramowanie antywirusowe, wyposażone w skaner poczty. Załącznik trafia wówczas do kwarantanny, gdzie w izolowanym środowisku, nie czyniąc szkód na komputerze, jest badany” - mówi Arkadiusz Zakrzewski, specjalista pomocy technicznej AVG.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas