Rekrutacja szpiegów w internecie
Centralna Agencja Wywiadowcza postanowiła szukać swoich nowych agentów w internecie.
Szpieg, który był blogerem
Głównym zadaniem National Clandestine Service (NCS) jest koordynowanie współpracy między CIA a innymi strukturami (m.in. z FBI i Departamentem Obrony). NCS zostało aktywowane po tragedii 11 września, jako dyrekcja mająca usprawnić pracę agencji rządowych zajmujących się ochroną USA i jej sojuszników.
Kto pomaga NCS w rekrutacji? Zupełnie u nas nieznany serwis Facebook, którego dyrektorem zarządzającym jest 22-letni Mark Zuckerberg. W 2004 roku Zuckerberg, student Harvardu, postanowił stworzyć społecznościowy serwis, w którym studenci z całej Ameryki mogliby umieszczać swoje blogi i oglądać nawzajem swoje profile. Nieróżniąca się od założeń MySpace koncepcja miała jeden zasadniczy plus - była skierowana do studentów, czyli do grupy społecznej, dla której internet i poznawanie nowych ludzi jest czymś zupełnie normalnym. Strona szybko zyskiwała nowych użytkowników, pod koniec 2004 roku przekraczając magiczną liczbę jednego miliona.
Rekrutacja najlepszych z najlepszych podczas studiów jest standardem w amerykańskim wywiadzie, jednak po raz pierwszy postanowiono skorzystać z internetu jako narzędzia pomagającego w ściąganiu do CIA młodych ludzi.
Licencja na rekrutacje
- To wręcz niezastąpione narzędzie, jeśli chodzi o bezpośrednie dotarcie do człowieka - powiedziała magazynowi "Wired" rzeczniczka CIA, Michele Neff, opisując plusy internetu. Według magazynu, swoją kandydaturę zgłosiło już ponad dwa tysiące studentów. Wymagania? Amerykańskie obywatelstwo, wysoka średnia ocen oraz nieposzlakowana opinia.
Aktualnie coraz więcej młodych ludzi w USA chce dołączyć do CIA - agencja przeżywa prawdziwe oblężenie. Tymczasem na polskiej stronie Agencji Wywiadu nie znajdziemy nawet informacji o sposobach rekrutacji do AW. Lepiej wypada strona Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która podaje podstawowe wymagania dla kandydata - są to m.in. obywatelstwo polskie, korzystanie z pełni praw publicznych, wykazywanie nieskazitelnej postawy moralnej, obywatelskiej i patriotycznej oraz posiadanie co najmniej średniego wykształcenie i odpowiednich kwalifikacji zawodowych oraz zdolności fizycznej i psychicznej do służby w formacjach uzbrojonych.
Łukasz Kujawa