Serwisy społecznościowe słabo chronią młodych ludzi
Spośród wszystkich skontrolowanych na zlecenie Komisji Europejskiej portali społecznościowych tylko dwa (Bebo i MySpace) mają domyślne ustawienia, dzięki którym profile użytkowników nieletnich są dostępne tylko dla ich znajomych z zatwierdzonej listy.
Podobnie tyko cztery portale (Bebo, MySpace, Netlog oraz SchuelerVZ) gwarantują, że z użytkownikami nieletnimi kontaktować się mogą tylko ich znajomi. Większość z 14 skontrolowanych portali społecznościowych podaje jednak nieletnim dostosowane do ich wieku informacje dotyczące bezpieczeństwa, reaguje na prośby o pomoc oraz uniemożliwia przeszukiwanie portali użytkowników nieletnich za pomocą zewnętrznych wyszukiwarek. Liczba nieletnich użytkowników portali społecznościowych w UE ciągle rośnie - obecnie jest to 77 proc. 13-16-latków oraz 38 proc. 9-12-latków spośród tych, którzy korzystają z internetu.
- Jestem rozczarowana, że większość portali społecznościowych nie zapewnia gwarancji, zgodnie z którą profile użytkowników nieletnich byłyby dostępne tylko dla ich zatwierdzonych znajomych. Zwrócę się do tych portali o podjęcie wyraźnych zobowiązań dotyczących zmiany tej sytuacji. Będzie to możliwe w ramach zmienionego, dobrowolnego porozumienia będącego przedmiotem prowadzonych przez nas obecnie rozmów. Naszym celem jest nie tylko ochrona nieletnich przed nieodpowiednimi kontaktami, ale również ochrona dobrego imienia tych portali. Młodzi ludzie nie rozumieją w pełni konsekwencji ujawniania zbyt wielu informacji na swój temat w internecie. Konieczne są edukacja i nadzór ze strony rodziców, ale zanim młodzi ludzie nauczą się podejmować decyzje z pełną świadomością grożących im konsekwencji, musimy im zapewnić ochronę - mówi Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową
Oferowana przez większość portali społecznościowych możliwość podpisywania osób na zdjęciach sprawia, że odnalezienie na internecie zdjęć konkretnej osoby jest bardzo łatwe. Nastolatki narażone są również na inne zagrożenia w internecie, takie jak nagabywanie dla celów seksualnych i cyberprzemoc. Dzieciom i nastolatkom potrzebne są odpowiednie narzędzia bezpieczeństwa, dzięki którym będą mogły w odpowiedzialny sposób posługiwać się swoją internetową tożsamością.
Kontrolą, którą przeprowadzono między grudniem 2010 a styczniem 2011, objęto 14 portali: Arto, Bebo, Facebook, Giovani.it, Hyves, Myspace, Nasza-klasa.pl, Netlog, One.lt, Rate.ee, SchulerVZ, IRC Galleria, Tuenti oraz Zap.lu. Kolejnych 9 portali zostanie skontrolowanych w tym roku.
W sprawozdaniu przedstawiono następujące wnioski:
- 13 na 14 skontrolowanych portali zapewnia informacje dotyczące bezpieczeństwa, wskazówki i/lub materiały edukacyjne przygotowane specjalnie z myślą o użytkownikach nieletnich (wyjątek stanowi portal Arto).
- Informacje dotyczące bezpieczeństwa przeznaczone dla użytkowników nieletnich są jasne i dostosowane do wieku w przypadku wszystkich portali, które je zapewniają, co stanowi znaczną poprawę w stosunku do pierwszej kontroli przeprowadzonej w zeszłym roku. Wiele stron nie zapewnia jeszcze niestety takich informacji.
- Mechanizmy zgłaszania nadużyć również działają lepiej niż w 2010 r. 10 na 14 skontrolowanych portali zareagowało na skierowaną przez użytkownika prośbę o pomoc; dla porównania, w 2010 r. takich portali było zaledwie 5 na 14. W większości przypadków odpowiedzi nadeszły przed upływem jednego dnia.
- 9 portali (Arto, Bebo, Facebook, Giovani, Hyves, Netlog, One, Rate oraz SchuelerVZ) opublikowało warunki korzystania z serwisu, które użytkownicy nieletni mogą z łatwością zrozumieć, i/lub przygotowało dla dzieci specjalną wersję warunków korzystania z serwisu lub regulaminu.
- Przeznaczone dla dzieci i rodziców informacje na temat bezpieczeństwa zapewniane przez portale Bebo, Facebook, Myspace, Nasza-klasa, One, Rate oraz SchuelerVZ są łatwe do znalezienia i zrozumienia.
Ponadto w sprawozdaniu zawarto następujące wnioski:
- Tylko portale Bebo i MySpace mają domyślne ustawienia, dzięki którym dostęp do profili użytkowników nieletnich mają tylko osoby z zatwierdzonej listy znajomych.
- Tylko Bebo, MySpace, Netlog oraz SchuelerVZ mają domyślne ustawienia, dzięki którym z użytkownikami nieletnimi mogą się kontaktować wyłącznie osoby z zatwierdzonej listy znajomych.
- 10 spośród pozostałych skontrolowanych portali umożliwia kontaktowanie się z użytkownikami nieletnimi "znajomym znajomych" (znajomym osób znajdujących się na zatwierdzonej liście znajomych użytkownika, którzy nie są z nim bezpośrednio powiązani, czyli potencjalnym osobom obcym) oraz osobom spoza listy znajomych. Kontakty te mogą być nawiązywane poprzez wysyłanie nieletnim wiadomości i/lub umieszczanie komentarzy na ich publicznych profilach.
- W przypadku 12 portali na 14 (o 6 więcej niż w 2010 r., wyjątkami są Rate oraz Zap) niemożliwe jest znalezienie profili użytkowników nieletnich za pomocą wyszukiwarek zewnętrznych, takich jak Google lub Yahoo! W przypadku większości portali osoby spoza listy znajomych mogą jednak znaleźć profile użytkowników nieletnich przy użyciu wyszukiwarek wewnętrznych.