TP kończy internetowy monopol
Już tylko 57,9 proc. polskiego rynku internetu pod koniec marca bieżącego roku było w rękach TP - informuje "Gazeta Prawna" powołując się na raport przygotowany przez firmę Point Topic.
Drugim graczem na rodzimym rynku było UPC Polska (8,99 proc. łączy), trzecim Netia (7,08 proc.), a czwartym Multimedia (6,34 proc.).
Przypomnijmy, że po głośnym przejęciu Tele2 Polska przez Netię sytuacja wśród alternatywnych dla TP operatorów z pewnością uległa zmianie. Pod koniec I kwartału 2008 w Polsce było aktywnych 3 miliony 627 tysięcy łączy szerokopasmowych (ok. 1 proc. wszystkich łączy szerokopasmowych na świecie), co daje nam 9 miejsce w Europie oraz 18 na świecie.
Jeśli chodzi o wzrost liczby łączy internetowych Polska może pochwalić się lepszym wynikiem niż średnia światowa. Od końca 2007 roku do końca marca bieżącego roku przybyło nam 5,2 proc. łączy w porównaniu z globalnym wzrostem na poziomie 4,7 proc.
Wartą odnotowania tendencją jest fakt, iż w porównaniu z łączami xDSL (np. Neostrada, Szybki Internet) coraz więcej przybywa nam tzw. pozostałych łączy, których głównymi dostawcami są telewizje kablowe.
Pod koniec badanego okresu na 100 Polaków przypadało 9,5 łączy internetowych.