Warszawa na celowniku cyberprzestępców
Warszawa oraz województwo mazowieckie są najniebezpieczniejszymi miejscami w Polsce, jeśli chodzi o liczbę ataków wirusów komputerowych. Wyniki analizy opublikowała firma Kaspersky Security Network.
Warszawa nadal pozostaje na celowniku cyberprzestępców. We wrześniu, po raz kolejny, była niekwestionowaną stolicą polskich wirusów. Z najnowszej analizy wynika jednak, że są w Polsce miasta, gdzie infekcji było we wrześniu mniej. Spadek liczby infekcji zanotowała Łódź a także Szczecin ( aż o 3 pozycje). Niewiele zmieniło się w Warszawie, Bydgoszczy i Krakowie. Więcej przypadków zanotowano tylko w Lublinie i Katowicach.
Najbardziej zainfekowane miasta w Polsce (w proc.)
1 Warszawa 34,92%
2 Lublin 10,42%
3 Wrocław 4,13%
4 Poznań 3,85%
5 Katowice 3,83%
6 Bydgoszcz 3,61%
7 Łódź 3,58%
8 Szczecin 3,07%
9 Gdańsk 2,38%
10 Kraków 1,41%
Pozostałe miasta - 28 proc.
Analogicznie, jak w przypadku listy 10 najczęściej infekowanych miast, spadek liczby infekcji widać także w zestawieniu dotyczącym województw. W poprzednim notowaniu 6 województw zaznaczonych było na kolor pomarańczowy, którym oznacza się wysoki poziom zagrożenia wirusami. We wrześniu do sfery pomarańczowej dostało się także, dzięki danym z Lublina, województwo lubelskie.
Wysoka pozycja Lublina w stosunku do znacznie większych miast bardzo zaskakuje - czyżby w mniejszych miastach mniej osób stosowało oprogramowanie zabezpieczające przed groźnym oprogramowaniem? Na to pytanie raport Kaspersky Security Network odpowiedzi nie przynosi. Jedno jest pewne - jeśli mieszkamy w atakowanych miastach, trzeba pamiętać o odpowiednim oprogramowaniu i zachowaniu ostrożności podczas sufrowania po sieci.
W materiale wykorzystano obszerne fragmenty analizy dokonanej w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).