Warszawa na celowniku cyberprzestępców

Warszawa oraz województwo mazowieckie są najniebezpieczniejszymi miejscami w Polsce, jeśli chodzi o liczbę ataków wirusów komputerowych. Wyniki analizy opublikowała firma Kaspersky Security Network.

Szkodniki oraz wirusy szczególnie upatrzyły sobie Warszawę  fot.  Ines Teijeiro
Szkodniki oraz wirusy szczególnie upatrzyły sobie Warszawę fot. Ines Teijeirostock.xchng

Potwierdziły się przewidywania, że w czasie wakacji wzrasta liczba infekcji (spowodowana najprawdopodobniej dłuższym niż zwykle szperaniem w sieci przez dzieci i młodzież). Nieświadomie zainstalowane w lipcu czy w sierpniu oprogramowanie, zbiera cybernetyczne żniwo we wrześniu.

Warszawa nadal pozostaje na celowniku cyberprzestępców. We wrześniu, po raz kolejny, była niekwestionowaną stolicą polskich wirusów. Z najnowszej analizy wynika jednak, że są w Polsce miasta, gdzie infekcji było we wrześniu mniej. Spadek liczby infekcji zanotowała Łódź a także Szczecin ( aż o 3 pozycje). Niewiele zmieniło się w Warszawie, Bydgoszczy i Krakowie. Więcej przypadków zanotowano tylko w Lublinie i Katowicach.

Najbardziej zainfekowane miasta w Polsce (w proc.)

1 Warszawa 34,92%

2 Lublin 10,42%

3 Wrocław 4,13%

4 Poznań 3,85%

5 Katowice 3,83%

6 Bydgoszcz 3,61%

7 Łódź 3,58%

8 Szczecin 3,07%

9 Gdańsk 2,38%

10 Kraków 1,41%

Pozostałe miasta - 28 proc.

materiały prasowe

Warto zaznaczyć, że także w sierpniu Lublin był w czołówce listy najbardziej zainfekowanych miast. W ciągu 2 miesięcy wspiął się z pozycji 10. na 2. Świadczy to najprawdopodobniej o tym, że w tym regionie cyberprzestępcy wykazują zwiększoną aktywność, dostosowując swoje szkodliwe programy do rynku. We wrześniowym zestawieniu nie odnotowano nowych miast.

Analogicznie, jak w przypadku listy 10 najczęściej infekowanych miast, spadek liczby infekcji widać także w zestawieniu dotyczącym województw. W poprzednim notowaniu 6 województw zaznaczonych było na kolor pomarańczowy, którym oznacza się wysoki poziom zagrożenia wirusami. We wrześniu do sfery pomarańczowej dostało się także, dzięki danym z Lublina, województwo lubelskie.

Wysoka pozycja Lublina w stosunku do znacznie większych miast bardzo zaskakuje - czyżby w mniejszych miastach mniej osób stosowało oprogramowanie zabezpieczające przed groźnym oprogramowaniem? Na to pytanie raport Kaspersky Security Network odpowiedzi nie przynosi. Jedno jest pewne - jeśli mieszkamy w atakowanych miastach, trzeba pamiętać o odpowiednim oprogramowaniu i zachowaniu ostrożności podczas sufrowania po sieci.

W materiale wykorzystano obszerne fragmenty analizy dokonanej w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas