Wi-Fi 6 i 6E to duża zmiana. Czy warto zmienić router na nowy?
Większość osób korzystających z internetu w telefonie używa Wi-Fi. Co więcej wiele osób używających komputerów czy laptopów, również wykorzystuje ten standard. Jednak nie każdy wie, że w ciągu 14 lat wprowadzono w nim wiele zmian, a brak odpowiednich sprzętów takich jak router nie pozwoli na wykorzystanie pełni możliwości tych technologii. Sprawdź, czy warto zmienić router na nowy, który obsłuży Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E.
Spis treści:
Prędkość internetu. Czym się różnią Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E?
Standardy Wi-Fi zostały stworzone do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Każda kolejna wersja otrzymuje odpowiedni numer, który odpowiada jego standardowi. Najnowsze dostępne Wi-Fi zostało oznaczone numerem 6E i obowiązuje od 2021 roku.
Poprzednik standardu 802.11ax, czyli Wi-Fi 6 powstał w 2019 roku, a nazwa jego standardu to również 802.11ax. Czym różni się Wi-Fi 6E od Wi-Fi 6? Przede wszystkim zupełnie nowe pasmo częstotliwości. W najnowszym standardzie za przenoszenie danych odpowiada pasmo 6 GHz, a nie jak poprzednio 5 GHz. Dodatkowo nowe pasmo będzie umożliwiało korzystanie ze znacznie szybszego przesyłania danych, bo ponad 1 Gb/s.
Czy Wi-Fi 6E jest bez wad? Oczywiście, że nie. W porównaniu do pasm 5 GHz czy 2,4 GHz najnowszy standard korzystający z 6 GHz emituje znacznie krótsze fale. Ułatwia to szybkość przesyłu, ale także zwiększa podatność na bariery fizyczne czy dłuższe odległości. Może to oznaczać, że przesył danych przez grube podłogi w budynku może być zakłócony.
Wprowadzenie w 2019 roku nazwy Wi-Fi 6 dla standardu 802.11ax pozwoliło przypisać starszym standardom numery wersji w następujący sposób:
- 802.11n — Wi-Fi 4 (od 2009 roku),
- 802.11ac — Wi-Fi 5 (od 2014 roku),
- 802.11ax — Wi-Fi 6 (od 2019 roku),
- 802.11ax — Wi-Fi 6E (od 2021 roku).
Jaki router jest najlepszy do Wi-Fi 6/6E?
Router to urządzenie odpowiedzialne za przekazywanie danych z sieci do naszych urządzeń. Warto pamiętać, że wraz z rozwojem standardów Wi-Fi zmianie uległy technologie, więc kupiony w 2010 roku router nie będzie dziś efektywny. Co to oznacza dla użytkowników?
Czytaj także | Bez iPhone'a SE i wciąż z modemami 5G od Qualcomm. Zapowiada się ciekawy rok dla Apple
Kupno sprzętu odpowiedniego do obsługi Wi-Fi 6E może oznaczać pewien wydatek dla domowego budżetu, jednak prędkość internetu po zmianie zrekompensuje wydane pieniądze. Tańszą opcją będzie wybór routera dedykowanego dla Wi-Fi 6. Przesiadka pozwoli znacznie przyspieszyć internet bez wydawania nieproporcjonalnie dużych sum na sprzęt.
Czy trzeba coś zmieniać w komputerze, żeby wykorzystać nowy router i Wi-Fi?
Chcemy wykorzystać najnowszy standard Wi-Fi 6E. Zainwestowaliśmy w router obsługujący Wi-Fi 6E, ale na naszym komputerze nadal obsługujemy jedynie Wi-Fi 5. Jak to możliwe?
Taka sytuacja wynika z faktu, że mimo wstecznej kompatybilności dla standardów Wi-Fi 6 oraz 6E, do uzyskania pełnej szybkości potrzebne są dwa elementy:
- router z Wi-Fi 6E,
- komputer z Wi-Fi 6E.
Żeby komputer lub laptop obsługiwał najnowszy standard Wi-Fi, musi posiadać odpowiednią kartę sieciową. W przypadku komputerów stacjonarnych wymiana podzespołu może być znacznie łatwiejsza, niż w sytuacji, gdy posiadamy laptopa. Niektórych nooteboków nie można nawet otworzyć.
W takiej sytuacji ratunkiem może być adapter. Należy jednak przygotować się na wydatek rzędu ponad 100 złotych, by uaktualnić swój komputer do Wi-Fi 6E.
Wkrótce Wi-Fi 7
Rozwój technologii sprawia, że w momencie szerokiego dostępu do najnowszych rozwiązań, na horyzoncie już pojawiają się nowe systemy. Nie inaczej jest w przypadku Wi-Fi. Najnowszy standard, czyli 802.11be ma być rewolucją w łączności bezprzewodowej.
Tak, jak w przypadku przejścia z Wi-Fi 6 na Wi-Fi 6E zmiany były zauważalne, ale raczej kosmetyczne, tak Wi-Fi 7 ma oferować znacznie mniejsze opóźnienia oraz jeszcze wyższe prędkości transmisji.
Według niektórych informacji korzystając z Wi-Fi 7, będzie można obsługiwać prędkość nawet 46 Gb/s. Wielce prawdopodobna jest również wczesna kompatybilność ze starszymi pasmami.
Czytaj także: