Wikipedii brakuje pieniędzy

Miesiąc od rozpoczęcia kolejnej zbiórki pieniędzy na bieżącą działalność, wpływy do kasy Fundacji Wikimedia pozostają mocno poniżej oczekiwań i finansowych potrzeb wolnej encyklopedii.

Do tej pory odpowiedzialna za projekt fundacja ograniczała finansowanie przedsięwzięcia do dobrowolnych wpłat społeczności internetowej. Wraz z rozrostem Wikipedii i jej coraz większą popularnością, potrzeby finansowe projektu systematycznie jednak wzrastają.

Chociaż analitycy oceniają, iż wprowadzenie reklam na łamy encyklopedii mogłoby przynieść dochody rzędu nawet 100 milionów USD rocznie, założyciele Wikipedii już wcześniej stanowczo oświadczyli, iż nie chcą zamieszczania reklam na jej łamach, w obawie przed utratą niezależności.

Nie wiadomo jednak, czy wkrótce nie zostaną zmuszeni do zmiany stanowiska w tej sprawie. Mimo że potrzeby finansowe Wikipedii na nadchodzący rok oceniono "jedynie" na 4,6 miliona USD, w ciągu miesiąca internauci wpłacili zaledwie 900 tysięcy USD.

Reklama

Co więcej, Fundacja z przykrością musiała stwierdzić, iż chwilowy wzrost ilości dokonywanych wpłat na konto spowodowany był masowymi działaniami oszustów. Wpłacając niewielkie sumy na konto Wikipedii (czasem 1 centa) chcieli oni sprawdzić, czy możliwe jest jeszcze dokonywanie płatności za pomocą skradzionych kart.

W odpowiedzi na to zjawisko, Wikipedia ustaliła dolny limit wpłat na poziomie 1 USD - przelewy z mniejszymi sumami oznaczały bowiem straty dla fundacji, związane z kosztami obsługi rachunku.

Czy w obliczu zbliżającej się Gwiazdki internauci będą bardziej hojni dla wolnej encyklopedii? Nawet jeśli twórcom projektu uda się zebrać potrzebne na 2008 rok środki finansowe, niektórzy analitycy rynku są zdania, że będzie to już ostatni rok działania Wikipedii bez pomocy większych sponsorów.

Źródło: Dziennik Internautów
Dowiedz się więcej na temat: fundacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy