"Wirus Ebola już w Polsce" - kolejne oszustwo na Facebooku

Na Facebooku pojawia się coraz więcej fałszywych informacji, na które nieświadomi użytkownicy wciąż się nabierają. Tym razem naciągacze próbują wywołać panikę informując, że wirus Ebola przedostał się do Polski, a dokładniej do Poznania. Wśród zarażonych jest już rzekomo 139 osób.

Schemat działania jest taki sam, jak zawsze. Klikając w link przechodzimy na sfałszowaną stronę z informacją. W międzyczasie zostajemy jej fanami i udostępniamy wydarzenie na swojej tablicy, skąd o sensacji informujemy kolejnych łatwowiernych użytkowników.

Link przenosi nas do strony wiadomosci-z-polski.xaa.pl i już sam adres powinien nam dać do myślenia. W treści artykułu czytamy między innymi, że "Dziś 21 sierpnia sytuacja wymknęła się z pod kontroli. Trzy pielęgniarki zaraziły się wirusem rozsiewając go po całym szpitalu! Wokół szpitala pojawiło się wojsko, które pilnuje aby żadna osoba się stamtąd nie wydostała! W mieście wprowadzono stan wyjątkowy" (pisownia oryginalna).

Pod spodem znajduje się oczywiście zablokowany materiał wideo. Aby uzyskać do niego dostęp, należy podać swój numer telefonu. Po przepisaniu kodu automatycznie włączamy usługę premium, która będzie naliczać opłaty z naszego konta.

Aby przekaz wydawał się autentyczny, pod spodem umieszczono sfałszowane komentarze opublikowane rzekomo z facebookowych profilów. Czytamy w nich, że wydarzenie faktycznie miało miejsce, a weryfikacja SMS jest zabezpieczeniem przed niepełnoletnimi.

Oczywiście cała akcja jest dość kiepsko przygotowanym przekrętem liczącym na naiwność użytkowników. Pod żadnym pozorem nie należy klikać w tego typu linki i przede wszystkim - należy zachować zdrowy rozsądek.

Reklama

Źródło informacji

instalki.pl
Dowiedz się więcej na temat: Facebook | Ebola | oszustwo internetowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy