"Antymonopolowe" zmiany w Windows XP

W sierpniu Microsoft ma zamiar zaoferować "specjalną" wersję Windows XP Service Pack. Jest to propozycja firmy z Redmond mająca zadowolić zarówno klientów (którzy będą mogli wzbogacić system o nowe możliwości) jak i procesowych przeciwników ("pak" usunie bowiem niektóre trwałe powiązania pomiędzy systemem a jego aplikacjami).

article cover
RMF24

Ta łatka na system ma m.in. zawierać procedury współpracujące z urządzeniami bezprzewodowymi z rodziny Mira jak i interfejs Freestyle. Jednocześnie będzie także zawierać program, który pozwoli odinstalować pięć aplikacji w tej chwili trwale połączonych z systemem ( Internet Explorer, Windows Messenger, Microsoft Java Virtual Machine, Outlook Express i Windows Media Player). Umożliwi to tym, którzy zechcą ustawienie jako "systemowych" podobnych aplikacji innych producentów jak np. AOL, Sun, Opera, czy RealNetworks w miejsce aplikacji odinstalowanych. Dokument zawierający opis zmian jakie wprowadza XP SP i dokładną datę jego premiery Microsoft złożył na ręce sędziny Kollar Kotelly. Niemniej "zbuntowane" stany uznają, że to jest zbyt mało i domagają się od pani sędziny by zastosowała jak najostrzejsze sankcje, m.in. nakaz sprzedaży Windows bez wspomnianych wyżej aplikacji, przynajmniej na terenie tych stanów. "Zmuszanie klienta, który zapłacił za system do dodatkowej pracy jaką jest odinstalowanie niepotrzebnych mu programów nie jest rozwiązaniem, które nas zadowala. Najbardziej skutecznym sposobem przywrócenia równowagi na rynku programów jest stworzenie modularnej wersji Windows zawierającej wyłącznie procedury systemowe niezbędne dla uruchomienia komputera. Aplikacje dodatkowe powinien sobie wybierać i instalować sam klient" - powiedział Tom Ormiston - zastępca prokuratora generalnego stanu Iowa (jednego z 9 stanów, które nie zgadzają się na ugodę w wersji proponowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jednocześnie stany domagają się też, by Microsoft udostępnił tzw. API (application programming interfaces) wszystkim tym, którzy będą chcieli tworzyć aplikacje dla Windows.

Propozycja nie podoba się także konkurencji. "Windows XP są nadal takim samym "antykonkurencyjnym" systemem operacyjnym, jakim były 25 października (2001, w dniu premiery). Proponowane zmiany to tylko kosmetyka" - powiedział rzecznik AOL John Buckley. W podobnym tonie wypowiedzieli się przedstawiciele AOL TW i RealNetworks

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas