CeBIT w walce z kryzysem

Kanclerz Angela Merkel, gubernator Arnold Schwarzenegger, prezes firmy Intel Craig Barrett i premier Dolnej Saksonii dokonali oficjalnego otwarcia największych na świecie targów komputerowych. W tym roku Hanower musi zmierzyć się z kryzysem.

Czy tegoriczny CeBIT przyniesie konkretne rozwiazania w walce z kryzysem?
Czy tegoriczny CeBIT przyniesie konkretne rozwiazania w walce z kryzysem?AFP

- Nie chodzi tutaj o telewizory plazmowe czy bezprzewodowy internet. Technologia jest naszym największym dobrem i najlepszym sojusznikiem na nadchodzące, trudne czasy - powiedział podczas swojego przemówienia otwierającego CeBIT Arnold Schwarzenegger, gubernator Kalifornii, stanu partnerskiego z tegorocznym CeBIT-em. Wraz z byłą gwiazdą kina akcji przyjechała delegacja ponad 50 kalifornijskich firm, które w Hanowerze zaprezentują swoje produkty. Ten europejsko-amerykański sojusz ma być lekarstwem na kryzys.

AFP

Za technologiami w walce z globalnymi problemami opowiedział się również Craig Barret, określając innowacyjność i technologię mianem "kręgosłupa współczesnej gospodarki" i powiedział uczestnikom targów CeBIT 2009, że inwestycje w technologię informatyczno-komunikacyjną (ICT) zapewnią dobrą koniunkturę gospodarczą w czasach cyfrowej transformacji.

AFP

- Istnieją trzy wyznaczniki konkurencyjności narodów - powiedział Barret na otwarcie największej światowej imprezy technologicznej. - Inwestowanie w edukację przynosi zysk w postaci wykształconych ludzi. Inwestowanie w badania i rozwój przynosi zysk w postaci dobrych pomysłów. Wreszcie stworzenie właściwego środowiska pozwala wykształconym ludziom rozwijać dobre pomysły. Prowadzi to do stymulacji rozwoju gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy oraz powstawania nowych możliwości, w tym przyszłej współpracy między sektorem prywatnym, rządami i instytucjami akademickimi - dodając. Barrett wyciągnął te wnioski z obserwacji, jakie poczynił podczas wizyt w ponad 30 krajach w charakterze ambasadora technologii oraz prezesa Globalnego Sojuszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz ICT i Rozwoju.

W zrozumieniu roli technologii we współczesnym świecie Schwarzeneggerowi i Barretowi wtórowała kanclerz Merkel, składając obietnicę, że do 2015 roku trzy czwarte niemieckich gospodarstw domowych będzie miało dostęp do internetu oferującego prędkość 50 megabitów na sekundę.

Innowacyjne rozwiązania mają zatem pomóc ludziom we wszystkich przedziałach wiekowych. - Nic nie przebije inwestowania w mądrych ludzi i dobre pomysły - powiedział Barrett. Kluczową rolę ma tutaj odebrać partnerstwo rządowo-biznesowe. Nie po raz pierwszy słyszymy tego typu obietnice - czy CeBIT 2009 przyniesie także konkrety?

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas