Cyfrowe DNA
W USA rozpoczęły się prace nad technologią, która ma pozwolić na analizowanie dowolnego fragmentu cyfrowych danych tak, jak obecnie analizuje się DNA, i umożliwić dotarcie do jego źródła oraz autora.
Projekt nosi nazwę Cyber Genome i ma stać się rewolucyjnym narzędziem do obrony cybernetycznej oraz prowadzenia cyfrowych śledztw. Pracuje nad nim DARPA - Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych, działająca przy Departamencie Obrony USA.
Według zapewnień twórców systemu, działanie Cyber Genome ma polegać na zbieraniu danych z systemów takich jak tradycyjne komputery, PDA (komputery przenośne ) czy systemy rozproszone jak chmury obliczeniowe, z sieci przewodowych i bezprzewodowych. Cyber Genome Program będzie realizowany wieloetapowo i na różnych płaszczyznach. W ramach każdej z nich powstanie cyfrowy odpowiednik odcisku palca czy DNA, który umożliwi rozwinięcie cyfrowego odpowiednika genotypu.
Wszystko wskazuje więc na to, że DARPA chce mieć system, który pozwoli na analizowanie dowolnych danych i dotarcie do ich źródła. Czy Cyber Genome Program da oczekiwane rezultaty dowiemy się jednak dopiero wtedy, gdy zacznie on działać i okaże się efektywnym systemem.
Mariusz Błoński