Polska informatyzacja na trójkę z plusem

USA nie są już krajem przodującym w rozwoju teleinformatycznym. Na to miano zasługują Dania i kilka innych krajów europejskich - wynika z rankingu przygotowanego przez Światowe Forum Gospodarcze (WEF).

article cover
AFP

W najnowszym raporcie na czoło nieoczekiwanie wysunęła się Dania (w zeszłym roku na trzecim miejscu). Na liście zdarzyły się jednak bardziej zaskakujące przetasowania. Dotychczasowy lider - USA - spadły na miejsce siódme. Szwecja "wskoczyła" na drugie z ósmego. Holandia znalazła się na miejscu szóstym, na które awansowała z dwunastego.

Warto zauważyć, że w pierwszej dziesiątce mamy aż 8 krajów europejskich i są to głównie kraje skandynawskie.

Polska nie ma się czym chwalić. Nasz kraj zajmuje miejsce 58. (na 122 notowanych krajów) wyprzedzając m. in. Chiny i Urugwaj. Wartość wskaźnika NRI wynosiła 3,69. Dla porównania najniższy wskaźnik na liście to 2,16 (Republika Czadu) zaś zwycięska Dania uzyskała wynik 5,71. Posługując się szkolną skalą ocen moglibyśmy powiedzieć, że nasz kraj oceniono na trójkę z plusem.

Na pocieszenie można dodać, że bywało już gorzej. Wprawdzie w pierwszej edycji rankingu (2003 r.) zajmowaliśmy 39. miejsce, ale już rok później spadliśmy na 47., by w raporcie ogłoszonym w roku 2005 znaleźć się na pozycji 72. Od tej pory nadrabiamy straty.

Zdaniem analityków zwycięstwo Danii było możliwe dzięki korzystnej dla rozwoju teleinformatycznego polityce rządu. Władze tego kraju prężnie wspierały rozwój inicjatyw związanych z internetem, zadbały o wczesną liberalizację rynku telekomunikacyjnego i informatyzację administracji.

Przyczyn osłabienia pozycji USA należy - zdaniem analityków - doszukiwać się w polityce utrudniającej innowacyjność oraz w zbyt daleko idącej regulacji rynku. Warto też zaznaczyć, że USA są krajem, w którym nowe technologie są tak naprawdę adaptowane dość wolno. Przykładowo kraj ten znajduje się na 48. miejscu, jeśli chodzi o ilość abonentów telefonii komórkowej.