Sklep z aplikacjami i nowe Atomy Intela

Intel podczas konferencji IDF 2010 w San Francisco otwiera sklep z aplikacjami i oferuje nowe układy Intel Atom.

Prezentacja jednego z nowych netbooków Dell na nowym Atomie
Prezentacja jednego z nowych netbooków Dell na nowym AtomieAFP

Architektura Intela źródłem najlepszych wrażeń

Podczas przemówienia w Moscone Center West w San Francisco James stwierdziła, że ściśle zintegrowane i zoptymalizowane oprogramowanie oraz platformy zapewnią nowy poziom wydajności oraz nowe możliwości, a także omówiła znaczenie tworzenia innowacyjnych doświadczeń w całym kontinuum osobistej technologii komputerowej - od komputerów PC do smartfonów, tabletów i samochodów, a także wielu podłączonych do internetu urządzeń elektroniki użytkowej.

Podkreślając płynność wrażeń podczas pracy z różnymi systemami operacyjnymi, James ogłosiła ogólną dostępność sklepu z aplikacjami do netbooków - Intel AppUpSM Center. Sklep Intel AppUp oferuje darmowe lub płatne gry oraz aplikacje rozrywkowe, społecznościowe i biznesowe zoptymalizowane pod kątem mobilności i rozmiarów ekranu netbooka. Aby zachęcić konsumentów do wypróbowania nowych aplikacji, których w przeciwnym razie mogliby nie kupić, Intel AppUp oferuje system "wypróbuj przed zakupem". Od momentu premiery w sklepie dostępne są aplikacje Adobe AIR, a także programy takich firm, jak Accuweather, Barnes & Noble, Funkitron, Gibson Guitars, iWin, Kaplan, KONAMI, oraz Lifetime.

James poinformowała, że w celu dotarcia do posiadaczy netbooków na całym świecie zawarto umowy z Best Buy, brytyjską firmą Dixons i indyjską firmą Croma. Każdy z tych detalistów będzie instalował Intel AppUp Center w sprzedawanych przez siebie netbookach i udostępni go do pobrania bieżącym użytkownikom. James ogłosiła też, że od października ASUS planuje instalować w netbookach własną wersję Intel AppUp, nazywaną "asus app store".

Podczas swojego przemówienia James omówiła Intel AppUp Developer Program, który ma pomóc w tworzeniu innowacyjnych aplikacji dla użytkowników oraz nowych źródeł przychodu dla niezależnych deweloperów poprzez takie programy, jak fundusz Intel Million Dollar Development. Rick Vanner z firmy The Game Creators został ogłoszony zwycięzcą konkursu Intel Atom Developer Challenge w kategorii "Najbardziej innowacyjna aplikacja" za swoją grę zatytułowaną "Goals". James przedstawiła też identyfikator ISV "On Intel AppUp", który ma pomóc deweloperom w promowaniu ich aplikacji w Intel AppUp.

James przyznała, że spójność wrażeń to tylko jedna z korzyści. Otwarte systemy operacyjne - takie jak MeeGo Intela i Nokii udostępniany przez Linux Foundation - stymulują kreatywność, wynalazczość i innowacyjność deweloperów. Wspominając udział branżowych liderów, James omówiła dynamikę ekosystemu MeeGo, w tym szeroką gamę urządzeń na nim opartych oraz to, jak oprogramowanie firm trzecich oraz internetowe środowisko uruchomieniowe MeeGo (które ma być wydane w październiku) ułatwią pisanie aplikacji dla tych urządzeń. Na scenie obok James pojawił się też przedstawiciel firmy Amino, pioniera telewizji internetowej, aby zademonstrować, jak firma wykorzystuje elastyczność i otwartość systemu MeeGo w swoim innowacyjnym, inteligentnym rozwiązaniu telewizyjnym.

Sieciowe, przekształcone doświadczenia

Omawiając ważną rolę, jaką odgrywa marka Intel Atom w dostarczaniu inteligentnej technologii komputerowej do różnych urządzeń połączonych z siecią, Davis przedstawił kompletną linię procesorów Intel Atom i wyjaśnił, jak firma dostarcza rozwiązania oparte na architekturze Intel na rynki inne niż PC. Davis podkreślił również, że rozwiązania oparte na procesorach Intel Atom mogą zapewnić idealną platformę dla łączności internetowej, wysoką inteligencję, łatwość projektowania oraz swobodę wyboru oprogramowania.

Podczas swojego przemówienia Davis zaprezentował "Tunnel Creek", nową serię procesorów Intel Atom E600 SoC zaprojektowaną specjalnie pod kątem systemów wbudowanych, takich jak samochodowe systemy informacyjno-rozrywkowe, urządzenia inteligentnej sieci energetycznej oraz multimedialne telefony IP. Układ SoC integruje dodatkowe funkcje i oferuje otwartą magistralę, która zapewnia dodatkową elastyczność. Jak stwierdził Davis, aby ułatwić projektowanie i dostosowywanie rozwiązań wykorzystujących te nowe produkty, tacy producenci jak OKI Semiconductor, Realtek Semiconductor oraz STMicroelectronics zaoferują chipsety łączące, a pomocnicze układy firm Dialog Semiconductor i ROHM Co. posłużą do regulowania napięć i synchronizowania zegarów.

Następnie Davis ujawnił szczegółowe informacje o nowym, konfigurowalnym procesorze Atom o nazwie kodowej "Stellarton". Składa on się ze rdzenia Atom E600 połączonego z układem Altera FPGA w jednej obudowie, co zapewnia dodatkową elastyczność klientom, którzy chcą stosować własne mechanizmy wejścia-wyjścia lub akceleracji, a deweloperom pozwala na tworzenie wyróżniających się projektów poprzez szybkie reagowanie na zmieniające się wymagania.

Davis przedstawił również procesor Intel Atom CE4200, poprzednio znany jako "Groveland", który ma ściśle integrować wrażenia internetowe i telewizyjne. Ten układ SoC oferuje obsługę obrazu 3-D, możliwość kodowania H.264 z wysoką rozdzielczością do takich zastosowań, jak synchronizacja między połączoną z siecią elektroniką użytkową a urządzeniami przenośnymi, a także obsługę wielu strumieni wejściowych, co umożliwia projektowanie ekonomicznych "bram" domowej rozrywki.

Aby uwzględnić wymagania przepisowe, SoC jest wyposażony w inteligentne funkcje zarządzania zasilaniem, które automatycznie wyłączają nieużywane części układu. Dostępny jest również pakiet do tworzenia oprogramowania oraz znajome narzędzia do integrowania aplikacji, których producenci OEM mogą wielokrotnie używać w różnych produktach, aby skrócić czas programowania. Davis poinformował, że ADB, Samsung, Sagemcom i Technicolor zamierzają zbudować dekodery telewizyjne oparte na nowym układzie SoC.

Podczas przemówienia Davisa na scenie pojawili się przedstawiciele firm Microsoft, Dell i Visteon. Microsoft poinformował, że opracował wersję Windows Embedded Standard 7 i Windows Media Center przeznaczoną dla procesora Intel Atom i zademonstrował prototypowe urządzenia firm Acer i ASUS. Dell pokazał innowacyjne, rozkładane urządzenie oparte na procesorze Intel Atom, które ma wejść do sprzedaży w dalszej części roku. Visteon zademonstrował wykorzystanie procesora z serii E600 w platformie informacyjno-rozrywkowej następnej generacji. Davis wspomniał również o produktach mobilnych opartych na nadchodzącym układzie SoC o nazwie kodowej "Oak Trail". Aby podkreślić intelowską zasadę swobody wyboru oprogramowania, podczas demonstracji urządzeń mobilnych pokazano tablety ExoPC z systemem Microsoft Windows Embedded Standard 7, WeTab* z systemem MeeGo oraz Cisco Cius z systemem Android.

INTERIA.PL/informacje prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas