USB 3.0 - będą opóźnienia?

Jeszcze we wrześniu, podczas konferencji Intel Developer Forum dało się słyszeć wiele o interfejsie USB 3.0 obsługującym tryb szybkiego transferu (SuperSpeed). Teraz okazuje się, że upowszechnianie nowego standardu napotyka poważne trudności.

Wszystko wskazuje na to, że na standard USB 3.0 będziemy musieli jeszcze poczekać fot. Pam Roth
Wszystko wskazuje na to, że na standard USB 3.0 będziemy musieli jeszcze poczekać fot. Pam Rothstock.xchng

Za sprawą gotowych układów kontrolerów xHCI firm NEC i Fresco Logic adaptery hosta typu PCI-E x1 oraz ExpressCard 2.0 miały pojawić się w ciągu kilku tygodni. Dyski z interfejsami USB 3.0 zapowiedziały między innymi Bufallo i Freecom. Jednak obiecana przez Asrocka przy okazji targów Computex płyta główna z kartą adaptera USB 3.0 na razie jest równie nieosiągalna co P6X58 Premium Asusa z wbudowanym adapterem USB 3.0.

Początkowo spodziewano się , że pierwsze urządzenia wykorzystujące USB 3.0 pojawią się jeszcze w 2009 roku i że Intel - twórca specyfikacji - dostarczy w 2010 roku pierwsze chipsety dla płyt głównych do pecetów i notebooków ze zintegrowanymi kontrolerami USB typu xHCI.

Doświadczenia z interfejsami USB 2.0 i SATA pokazały, że nowe złącza są w stanie spopularyzować się dopiero wtedy, kiedy nowe podzespoły są instalowane fabrycznie w większości trafiających do sklepów pecetów, a nie dobudowywane jedynie na nielicznych platformach za pośrednictwem układów adaptujących albo osobnych kart z kontrolerami. Ceny tych ostatnich mogą być stosunkowo wysokie i nie ma co liczyć na ich szybkie obniżenie.

Serwis EEtimes (powołujący się na stojącego wysoko w hierarchii służbowej pracownika jednego z wielkich producentów pecetów) donosi jednak, że Intel dopiero od 2011 roku zamierza rozpocząć sprzedaż chipsetów dla płyt głównych z wbudowanymi kontrolerami USB 3.0. Firma, którą reprezentuje informator, spodziewała się pierwszych wzorów produkcyjnych dla nowych chipsetów Intela ze zintegrowanymi kontrolerami USB xHCI już na początku 2010 roku; teraz jednak pracownik potwierdza informacje, według których Intel przesunął w czasie wprowadzenie do sprzedaży takich przedseryjnych elementów konstrukcyjnych.

W ostatnich latach Intel dostarczał nowe chipsety dla płyt głównych do komputerów biurkowych w mniej więcej rocznym rytmie; po wydanych na początku września modelach P55 dla najnowszej generacji procesorów Core i7/i5 oczekiwano, że gdzieś w połowie 2010 roku może się pojawić następca o nazwie takiej jak np. P65. Jeżeli te spekulacje się sprawdzą, to chipsety zdolne do współpracy z USB 3.0 zobaczymy najwcześniej na początku 2011 roku. Wygląda na to, że Intel nie zamierza zapewniać współpracy z USB 3.0 w mających się ukazać w tym czasie nowych chipsetach dla serwerów i stacji roboczych.

Można powątpiewać w to, czy AMD zdoła wyprzedzić Intela z mostkiem południowym dostosowanym do obsługi USB 3.0; informacje o nieoficjalnych terminarzach, według których na początku 2010 roku mają się pojawić nowe mostki SB850, a nieco później tańsze SB810 i SB820, wspominają wprawdzie o interfejsie SATA działającym z prędkością 6 Gb/s, ale nie o USB 3.0.

Jak w dalszym ciągu artykułu wylicza EETimes, opóźnienie we wdrażaniu USB 3.0 byłoby już drugim ciosem dla tej innowacji w złączach USB: standard Wireless USB (WUSB) jest uważany za martwy od czasu, kiedy to Intel po długich przepychankach wokół różnych implementacji mechanizmu łączności Ultra Wideband (UWB) w końcu dał za wygraną. Także urządzenia z zapowiedzianymi oficjalnie jeszcze w 2007 roku interfejsami PCI Express 3.0 nie zmaterializują się prawdopodobnie szybciej niż przed 2011 rokiem ? ostateczna specyfikacja będzie gotowa dopiero w 2010 roku.

Niewykluczone, że producenci w każdym z tych przypadków nie docenili nakładów, które należy ponieść na implementację metod sygnalizacji wysokiej częstotliwości w tanich technologiach CMOS - ostatecznie przecież PCI-E, USB albo SATA są tworzone z myślą o komponentach i urządzeniach, które będą sprzedawane na wrażliwym na warunki cenowe rynku masowym.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas