USB - tego mogłeś nie wiedzieć

Wszyscy korzystamy z technologii USB - trudno wyobrazić sobie komputer bez tej technologii. Większość z nas nie zastanawia się, jak działa USB, co robić w przypadku problemów. Próbujemy wyjaśnić największe z niejasności.

.
.123RF/PICSEL

Ogólne informacje o USB

Komputer, do którego podłączane są urządzenia USB (Universal Serial Bus), działa jak host (urządzenie nadzorcze). Podczas uruchamiania komputera lub po wpięciu urządzeń USB, komputer inicjuje wymianę informacji z urządzeniami podłączonymi do magistrali USB (ustala typ urządzenia, zapotrzebowanie na przepustowość) i przydziela im adresy. Złącze USB 2.0 umożliwia transmisję danych z prędkościami 1,5 Mb/s, 12 Mb/s oraz dodatkowo - aż 480 Mb/s.  W systemie USB 3.0 urządzenie obsługuje zapis danych z szybkością 70 MB/s i odczyt z szybkością 120 MB/s.

.
.123RF/PICSEL

Jak sprawdzić,  jaki port ma komputer?

by sprawdzić, czy komputer ma port USB 2.0 lub wyższy, musimy być zalogowanym jako administrator i wykonać poniższe czynności:

  1. Otwórz Menedżera urządzeń, klikając przycisk Start, klikając kolejno polecenia Panel Sterowania, System i konserwacja, a nstępnie klikając polecenie Menedżer urządzeń.‌  Jeśli zostanie wyświetlony monit o hasło administratora lub potwierdzenie, wpisz hasło lub potwierdź.

  • Kliknij dwukrotnie węzeł Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej.

  • Jeśli nazwa któregokolwiek z wyświetlanych kontrolerów zawiera wyraz Rozszerzony, oznacza to, że na komputerze są zainstalowane sterowniki kontrolera USB 2.0.

  • .
    .123RF/PICSEL

    Problemy związane z Windows

    System Windows nie może znaleźć sterownika urządzenia USB. Częstą przyczyną nieprawidłowego działania sprzętu podłączonego do komputera są problemy ze sterownikami. Po podłączeniu urządzenia USB system Windows automatycznie je identyfikuje i szuka sterownika. W większości przypadków w systemie Windows jest już zainstalowany potrzebny sterownik lub jest on automatycznie pobierany z witryny Windows Update. Jeśli system Windows zainstaluje sterownik automatycznie, zostanie wyświetlone powiadomienie, że urządzenie jest gotowe do użycia. Jeśli system Windows nie może znaleźć potrzebnego sterownika, wyświetli monit o włożenie dysku ze sterownikiem dostarczonego wraz z urządzeniem. W niektórych przypadkach system Windows nie może znaleźć sterownika, a do urządzenia nie został dołączony dysk zawierający sterownik. W takiej sytuacji można poszukać sterownika w witrynie sieci Web producenta urządzenia. Sterowniki można zazwyczaj pobrać z sekcji pomocy technicznej w takiej witrynie. Jeśli nie ma tam sterownika, należy skontaktować się z producentem - radzą eksperci z Microsoftu.

    .
    .123RF/PICSEL

    Porty USB nie działają

    Jeśli porty USB 2.0 (High-Speed) nie działają, przyczyną może być brak prawidłowego sterownika portów lub uszkodzenie portów. Ponadto, jeśli jest używany zewnętrzny koncentrator USB podłączony do komputera, może on być uszkodzony lub wymagać odpowiednich sterowników. Za pomocą Menedżera urządzeń należy sprawdzić, czy porty lub koncentratory USB działają poprawnie Eksperci Microsoft radzą:.

    1. Otwórz Menedżera urządzeń, klikając przycisk Start, klikając kolejno polecenia Panel Sterowania, System i konserwacja, a następnie klikając polecenie Menedżer urządzeń.‌  Jeśli zostanie wyświetlony monit o hasło administratora lub potwierdzenie, wpisz hasło lub potwierdź.

  • Kliknij dwukrotnie węzeł Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej i sprawdź, czy wszystkie porty, koncentratory i kontrolery USB działają poprawnie. Obok wszystkich urządzeń, które nie działają, zostanie wyświetlony żółty wykrzyknik.

  • Jeśli w Menedżerze urządzeń zostaną wyświetlone niedziałające porty, koncentratory lub kontrolery USB, sprawdź dostępność zaktualizowanych sterowników

  • .
    .123RF/PICSEL


    Problemy z napięciem

    Standardowy port USB 2.0 ma wydajność prądową na poziomie 0,5 A. Port USB 3.0 zapewnia 0,9 A. Tymczasem niektóre urządzenia wymagają nieco wyższego natężenia, nawet około 1 A. Zatem ładowanie może trwać znacznie dłużej niż przy użyciu ładowarki. Jeśli smartfon jest jednocześnie ładowany i używany, może się nigdy nie skończyć. Dlatego lepiej używać do tego portów USB 3.0. Jeszcze lepiej do ładowania wykorzystać specjalne porty USB przeznaczone do ładowania urządzeń. Coraz częściej spotyka się je na płytach głównych pecetów i notebooków. Mają one wydajność prądową nawet około 3 A. Więcej informacji tutaj

    Nowa generacja USB
    Nowa generacja USBmateriały prasowe


    USB nowej generacji

    Na rynku zadebiutował już standard USB 3.1 Type C, który dostarczy transfer danych na poziomie 10 Gb/s. USB 3.1 to zarazem debiut złącza typu C o wymiarach 8,3 mm na 2,5 mm (rozmiarami przypomina micro-USB). Oznacza to start produkcji znacznie mniejszych gniazdek USB. Minus jest taki, że USB 3.1 nie będzie kompatybilne z wersją USB 3.0 lub niższą. Zatem - nie obędzie się bez odpowiedniej przejściówki. Nowym rozwiązaniem oferowanym przez USB 3.1 jest USB Power Delivery, który ma zagwarantować  od 10 do 60 W. Łatwo się domyślić, że producenci sprzętu będę chcieli ujednolicić porty umieszczane w komputerach, tabletach i smartfonach. W skrócie - nie będzie już podziału na urządzenia z micro-USB oraz USB. Oprócz szybszego transferu wreszcie będzie można włożyć urządzenie do portu USB w dowolnym położeniu. Inaczej mówiąc - USB podłączymy zawsze za pierwszym razem.

    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas